Bude svět v roce 2034 vypadat jako ve filmu Marťan? Je to možné, naznačuje mladý český vědec

Snímek Marťan je jeden z nejrealističtějších sci-fi filmů, říká v rozhovoru s Lucií Výbornou talentovaný mladý český vědec Jan Lukačevič. A ví, o čem mluví. Mimo jiné byl součástí týmu, co připravil součástku, která se už za pár let na Mars vypraví.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Talentovaný mladý český vědec Jan Lukačevič

Talentovaný mladý český vědec Jan Lukačevič | Foto: Luboš Vedral | Zdroj: Český rozhlas

Hollywoodský hit Marťan s Mattem Damonem v hlavní roli se okamžitě po svém uvedení v roce 2015 stal jedním z nejoceňovanějších sci-fi snímků všech dob. Minimálně u vědecké komunity.

„Přestože v něm najdeme některé motivy, které pouze slouží ději, jde o vcelku realistický obrázek,” říká Jan Lukačevič.

Film jeho tvůrci situovali do roku 2034. A jak říká mladý český vědec, v tu dobu už by měl člověk skutečně kráčet po povrchu Marsu. „V roce 2034 už by měli být na Marsu lidé. Alespoň tak to plánuje americká NASA,” naznačuje.

Už v roce 2028 by měla Mars začít sledovat orbitální stanice a půjde-li vše dobře, bude v tom hrát roli i práce Jana Lukačeviče. „Na základě toho, co naměříme nyní, se bude upravovat technika vysílaná směrem k Marsu,” shrnuje v rozhovoru s Lucií Výbornou.

ExoMars2020: pozorování blesků na Marsu

Ovšem pokud jde o vesmírné plány, na nichž se Lukačevič podílí, není to všechno. V raketě, která by měla opustit Zemi už za dva roky v rámci mise ExoMars 2020, odletí i jedno důležité zařízení. Na jeho vzniku pracuje i mladý český vědec.

„Jde o modul, který má několik cílů: měření vlastnosti zbytkového elektromagnetického pole i detekci blesků na Marsu, které mohou vznikat v prachových bouřích,” popisuje. „Zařízení koncipujeme na dálkovou detekci, proto se nebojíme, že by ho na Marsu mohlo něco zničit,” usmívá se.

Jak složité je dopravit podobné zařízení na Mars? Kde a jak se na Zemi dá simulovat atmosféra Marsu? A jak moc vědce dokáže inspirovat sama příroda? I na to se Lucie Výborná svého hosta zeptala.

Celý rozhovor si můžete poslechnout ve videu.

Alžběta Švarcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme