Čína vyslala družici k odvrácené straně Měsíce. Má sloužit jako linka mezi Zemí a lunární misí
Čína vyslala na oběžnou dráhu Země komunikační družici, která má sloužit plánované lunární misi. Peking totiž chce jako první prozkoumat odvrácenou stranu Měsíce. Nový satelit potřebuje, aby se mohl s budoucí sondou spojit.
Raketa Long March-4C s družicí odstartovala z kosmodromu Si-čchang na jihozápadě Číny. Podle agentury Nová Čína se družice Čchüe-čchiao neboli Stračí most asi půl hodiny po startu úspěšně odpojila od rakety, dostala se do potřebné výšky a rozvinula energetické solární panely.
„Je to stěžejní krok v realizaci čínského plánu stát se prvním státem, jehož zařízení přistane na odvrácené straně Měsíce a prozkoumá ji. Satelit známý jako Queqiao nebo Magpie Bridge stane na oběžné dráze asi 455 000 kilometrů nad Zemí a bude zde pracovat jako první komunikační družice na světě,“ uvedl manažer projektu Čang Li-chua.
Podle něj by měla využívat přitažlivosti Země i Měsíce. Má pomoci ve zkoumání jeho odvrácené strany.
Čína chce, aby její vesmírný program byl první, který na tuto stranu Měsíce dostane vědeckou misi. Ráda by tak dohnala Rusko a Spojené státy a do roku 2030 se stala vesmírnou mocností. V příštím roce plánuje zahájit výstavbu vlastní obydlené vesmírné stanice, uvedla agentura Reuters.