Život možná vznikl ještě dříve, než se předpokládalo. Japonští vědci to dokládají stopou grafitu

Vědci z univerzity v Tokiu údajně objevili dosud nejstarší důkaz života na Zemi. Píše o tom server Japan Times. Vzorek, který tým zkoumal v severokanadském regionu Labrador, je prý zhruba o čtvrt miliardy let starší, než doteď zkoumané fosilie.

Tokio / Labrador Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Planeta Země

Planeta Země | Foto: NASA

S trochou nadsázky se dá říct, že nejstarším důkazem o životě na Zemi je obyčejná tužka. Tedy alespoň ta část, která píše – tedy grafit. Právě jeho stopy totiž vědci objevili v prehistorických horninách.

Na základě chemického rozboru grafitu pak zjistili, že byl vyprodukovaný živými organismy. Jakými konkrétně zatím netuší. Objevený grafit ale pochází ještě z doby, kdy na Zemi nebyl skoro žádný kyslík a její povrch bombardovaly komety. Zkoumaná fosilie je prý stará 3 950 milionů let.

Vědci v USA poprvé opravili gen lidského embrya. V budoucnu by se tak dalo zabránit dědičným chorobám

Číst článek

V březnu se objevily zprávy o fosiliích z Québecu, které jejich nálezci označovali za ještě starší. O této informaci se nyní vědci přou, píše Japan Times. Šéf tokijského výzkumu Cujoši Komija tvrdí, že jeho vzorky jsou rozhodně nejstarší a datování fosilií z Québecu označuje za nadsazené.

Obojí je ale ještě stále předmětem výzkumu. Na definitivní závěry si ještě musíme počkat. Pokud se ale stáří vzorků potvrdí, bude to znamenat, že se na Zemi začal formovat život velmi krátce po jejím vzniku.

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme