Star Wars 40 let po premiéře. Předpověděly tablety i hologramy, k umělé ruce Skywalkera jsme blízko
Před dávnými časy v jedné předaleké galaxii. První film ságy Star Wars - legendárních Hvězdných válek - s podtitulem Nová naděje měl světovou premiéru přesně před 40 lety. A některé použité filmové technologie už dnes rozhodně nepatří do sféry sci-fi.
Přestože mnoho technologií používaných hrdiny ze Star Wars má základ čistě ve fantazii tvůrců, k vědeckým objevům, výzkumům a novým vynálezům inspirovaly celou řadu vědců v nejrůznějších oborech. „Například vaporátory, které se používají na získávání vlhkosti ze vzduchu. A to, co má skoro každý z nás – tedy tablety, které jsou ve Star Wars zobrazeny jako tzv. datapady," uvádí několik příkladů Pavel Klimeš z fanklubu Star Wars. Kromě vaporatorů a tabletů věda výrazně pokročila také ve vývoji hologramů.
Badatelé z Australské národní univerzity sestrojili speciální přístroj z nanomateriálů, který dokáže vytvořit dosud nejdokonalejší hologramy. Pro stanici ABC ho popsal člen výzkumného týmu Sergej Kruk: „Naším nejnovějším objevem je materiál, který je z milionu tenoučkých křemíkových vláken. Každé z nich je asi 500krát tenčí než lidský vlas. Tahle vlákna umí s pomoci světla vytvořit hologramy, které znáte z Hvězdných válek. V zásadě fungují na stejných fyzikálních principech, které kdysi inspirovaly tvůrce sci-fi."
Inženýry biomedicíny zase sága inspiruje k vytváření co nejlepších protéz, aby jednou byly tak dokonalé jako třeba umělá ruka Luka Skywalkera.
Další hlavní postava se zase stala užitečným zdrojem informací pro mediky. Dva dánští lékaři si při výkladu o onemocněních dýchací soustavy vypomáhají jedním z nejznámějších zvukových efektů filmů (uslyšíte v příspěvku).
Hvězdné války dávají prostor i pro psychologické analýzy. Obzvláště fascinující je pro experty v oboru postava Anakina Skywalkera - padlého rytíře Jedi, který přejde na temnou stranu síly a stane se Darthem Vaderem. Podle francouzských psychiatrů trpí hraniční poruchou osobnosti, tedy vážnou duševní poruchou projevující se náladovostí a impulzivním chováním. Anakin je pro vědce modelový příklad.
Mnohem děsivější je ale diagnóza jiné postavy - kancléře Palpatine, pozdější Imperátor a ztělesněné zlo. Děsivé a zároveň poučné je podle psychiatrů to, že vůbec žádnou duševní nemoci netrpí. Podle nich si často nalháváme, že vraždy nebo jiné kruté činy páchají psychicky narušení lidé. Tak to prý ale obvykle vůbec nebývá.