Konec pěstování marihuany? Vědci v Bostonu učí kvasnice, jak produkovat kanabinoidy

Po dlouhém období striktního odmítání se z marihuany ve světě pomalu stává akceptovaný lék a někde i povolená rekreační droga. Řada trhů se ale potýká s jejím nedostatkem. Dotýká se to především farmaceutických firem, které pro výrobu léků potřebují z rostliny syntetizovat specifické látky. Jedna americká společnost přišla s řešením – látky obsažené v marihuaně umí získat z kvasnic.

Boston Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracoviště pro výzkum pěstování léčebného konopí,Meclovská zemědělská a.s.,konopí, marihuana, léčivo

Díky průlomu americké firmy možná bude klasickému pěstování konopí brzy konec (ilustrační foto) | Foto: Martin Svozílek | Zdroj: Český rozhlas

„Průmyslové pěstování konopí je velmi rychle rostoucím odvětvím. A s rozšiřujícím se množstvím zemí, ve kterých je legální, roste i poptávka. Jedním ze způsobů, jak jí vyhovět, je pěstovat konopí na milionech akrů půdy. To ale není ekologické a ani ekonomické. Výhodnější je nahradit celou rostlinu něčím, co je tenčí než lidský vlas,“ říká vedoucí projektu Brian Carvalho ze společnosti Gingko Bioworks.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek o marihuaně

V laboratořích v americkém Bostonu se díky syntetické biologii podařilo vložit jednotlivé geny zodpovědné za produkci kanabinoidů do kvasnic. Konopné rostliny jich produkují stovky. Některé jako psychoaktivní THC jsou vhodné pro rekreační účely, jiné pro léčení různých nemocí a zdravotních potíží.  

„Cílem našeho projektu je použít upravené kvasnice velmi podobným způsobem jako při vaření piva. Místo nápoje získáme chemikálie s psychoaktivními účinky a další kanabinoidy,“ dodává Carvalho.

Společnost tvrdí, že získané látky jsou vysoce kvalitní a jdou použít i v lékařství. V medicíně se různé kanabinoidy stále častěji uplatňují jako léčivé látky. Například látku CBD minulý rok schválil americký regulátor zdravotnictví jako vhodnou pro léčbu epilepsie.

Snížení nákladů

Množí se ale i důkazy o vlivu marihuany na snižování bolesti. Pomáhat může i při zmírňování nevolnosti způsobené chemoterapií nebo příznaků roztroušené sklerózy. Nová metoda by mohla výrobu léků zjednodušit.

0:34

Gruzie zpřísnila pravidla pro marihuanu. Kouření na veřejnosti zakázala, za reklamu hrozí tvrdší tresty

Číst článek

„Místo tradiční metody, která obnáší vypěstování mnoha rostlin na velké ploše a následné destilace velmi malého množství vzácné účinné látky, naučíme kvasnice, aby produkovaly přesně ten kanabinoid, který potřebujeme. Můžeme tak vytvořit celou řadu látek pro lékařské i komerční účely,“ uzavírá Carvalho.

To podle něj umožní snížit náklady na pěstování venku i účty za elektřinu ve vnitřních pěstírnách. Pěstování marihuany se může v následujících letech stát výnosným globálním byznysem. Do odvětví investovala částky v řádu miliard dolarů tabáková firma Marlboro či výrobce alkoholických nápojů Corona brewer Constellation.

Nejde přitom jen o marihuanu. Podle Gingko Bioworks způsobí syntetická biologie v následujících desetiletích revoluci ve farmacii.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme