Selhání srdce by mohla odhalovat umělá inteligence. Dřívější diagnóza může vést k úspěšnější léčbě

Umělá inteligence by mohla identifikovat pacienty, jimž hrozí selhání srdce. Výzkumníci z Leedsu vyvinuli algoritmus, který vyhledává ohrožené pacienty, čímž může napomoci dřívějšímu zahájení jejich léčby, píše server BBC.

Yorkshire Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařské vyšetření srdce (ilustrační foto)

Selhání srdce by mohla odhalovat umělá inteligence (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle vědců z Univerzity v Leedsu algoritmus známý pod jménem Find-HF využívá data ze zdravotních záznamů pacientů, aby odhalil, komu nejpravděpodobněji hrozí srdeční selhání. „Je to extrémně silný a unikátní národní zdroj, a nastal čas tato data využít pro blaho pacientů,“ říká pro BBC kardiolog profesor Gale.

3:46

Češi učí umělou inteligenci měnit DNA bakterií. Mohou z nich pak vyrábět bezpečnější a levnější léky

Číst článek

Studii leedských vědců financovala British Heart Foundation. Pro trénink umělointeligenčního algoritmu využili výzkumníci záznamy o 565 284 dospělých britských pacientech. Později do testů zapojili i databázi o 106 026 záznamech z Tchajwanské národní univerzitní nemocnice.

Umělá inteligence byla schopná správně předvídat, kterým pacientům nejvíce hrozilo srdeční selhání a kteří by mohli být s nemocí do pěti let hospitalizováni, uvedli výzkumníci. „Find-HF by mohlo potenciálně uspíšit diagnózy o dva roky,“ uvedli. Platformu by podle nich mohli využívat praktičtí lékaři, aby mohli pacienty testovat a diagnostikovat dříve.

„Mnoho lidí dostává diagnózu srdečního selhání až v tak pozdní fázi, kdy může být léčba modifikující onemocnění potenciálně méně efektivní, zejména u žen a starších lidí,“ vysvětluje doktor Ramesh Nadrajah, výzkumník v oblasti zdravotnických dat na Univerzitě v Leedsu. Dodává, že využívání nástrojů strojového učení k vyhledávání ohrožených pacientů může zajistit jejich správnou léčbu a zabránit hospitalizacím a úmrtím a zlepšit kvalitu jejich života.

Johana Kadeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme