Z unikátní oslavy Nového roku podvod. Šanghajský let tisíců dronů byl předtočený
Shanghai used drones instead of fireworks pic.twitter.com/ouvZjFhiyH
— Whoa City (@WhoaCity) January 2, 2020
Příchod Nového roku vítali lidé v zemích po celém světě různě. Někde tradičními ohňostroji, pádem ikonické světelné koule, videomapingem nebo světelnými drony. Synchronizovaným letem svítících dronů vítali Nový rok v Šanghaji. Teď se ale ukázalo, že to byl tak trochu podvod. Podívaná se neudála na Nový rok, ale dřív. Byla totiž předtočená.
Let dvou tisíc dronů nad městem vysílala média všude po světě. Drony se ve vzduchu formovaly do všemožných tvarů - ať už šlo o terč s odpočítáváním do půlnoci, postavu utíkajícího člověka nebo nápis 2020 obklopený světelnými koulemi připomínajícími ohňostroj.
Ohňostroje porušují zákon o týrání zvířat i o ochraně ovzduší, tvrdí ředitel táborské zoo Korec
Číst článek
Jenže lidé, kteří se přišli podívat přímo na místo, nic neviděli. Společnost, která show připravovala, pak BBC potvrdila, že záběry v médiích pocházely z 28. prosince. Záznam uvolnila do světa čínská státní média. Úřady pak 30. prosince na svých účtech na sociálních sítích uvedly, že letos žádné novoroční oslavy nebudou.
Obyvatelé metropole poznamenali, že už 29. prosince se objevilo video, které zachycovalo úplně stejnou show. Jinak ale lidé, kteří se právě na tu událost na Nový rok šli podívat, píší například na twitter, že je to stoprocentní čínská fake news.
Jsou ale i tací, kteří krok čínských úřadů a médií brání. Například v komentářích kanálu čínské státní televize na YouTube lidé píšou, že je přeci úplně jedno, kdy podívaná byla, protože i tak to byla působivá show. Popřípadě to označili za velmi zodpovědné rozhodnutí, které zabránilo možným zraněním v davech na přeplněných místech.
Vytváření záznamu náročné choreografie dronů před samotnou událostí ale není nic nového. Něco takového vyšlo najevo i při zimních olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu. Tehdy šlo o zahajovací ceremoniál celého sportovního svátku, kdy více než 1200 dronů mělo ve vzduchu vytvořit symbol olympiády - pět propojených kruhů.
OBRAZEM: Novoroční oslavy ve světě. Rok 2020 přivítali lidé v Paříži, Pekingu nebo Tichomoří
Číst článek
I tady organizátoři pustili na zahájení pouze záznam. Jako důvod uvedli mrazivé počasí a silný vítr, který meteorologové na den zahájení předpovídali. Mezinárodní olympijský výbor pak použití záznamu potvrdil.
V roce 2008 zfalšovali organizátoři olympijských her v Pekingu i zahajovací ohňostroj. Lidé, kteří se zahájení tehdy účastnili, uvedli, že záběry ohňostroje v televizi obsahovaly efekty, které na místě nebyly. Ukázalo se pak také, že byl zfalšovaný i zpěv malé Lin Miaoke.
Malá krásná holčička v červených vlasech nezpívala sama, ale - i když měla mikrofon - jenom otevírala pusu. Místo ní píseň Oda na vlast zpívala Yang Peiyi, která byla schovaná. Nebyla totiž tak krásná jako slečna na pódiu. Hudební režisér show řekl, že to bylo v nejlepším zájmu země.