Unese stokrát víc, než sama váží. Vědci vyvinuli robotickou housenku pro dopravu léků v těle
Hongkongští vědci vyvinuli miniaturní robotickou housenku, která umí „cestovat“ tělem a na potřebné místo dopravit lék. Silikonová housenka má množství nohou, které jsou jen milimetr dlouhé, a uvnitř magnetické částice, díky nimž může být prostřednictvím elektromagnetu dopravena na konkrétní místo, napsal na svém webu britský deník The Daily Telegraph.
Housenka se podle něj dokáže pohybovat i po kluzkých površích v lidském těle a nezastaví ji ani krev nebo hlen.
Český vědec sestrojil hmyzího robota, který umí mávat křídly. Vynález může posloužit k vývoji dronů
Číst článek
„Různorodé povrchy a měnící se textura různých tkání uvnitř lidského těla znamená, že dopravit někam lék může být obtížné,“ řekl Wang Zuankai z fakulty strojního inženýrství City University of Hong Kong, kde housenka inspirovaná přírodou vznikla.
Robot si ale podle vědce dokáže poradit s různým terénem, včetně překážek desetkrát vyšších, než je jeho noha. Zvedne jeden svůj konec až do úhlu 90 stupňů a překážku překoná. Může také nést náklad stokrát těžší, než je on sám.
Hongkongští vědci doufají, že se jim v následujících letech podaří housenku zdokonalit tak, aby se v těle po dokončení svého úkolu rozložila. Předpokládá se, že pacienti ji spolknou, nebo jim bude vpravena do těla skrze kůži.