Podbrdské muzeum marně pátralo po unikátním stroji. Nakonec má hned dva
Podbrdské muzeum získalo do svých sbírek unikátní stroj na výrobu šindele. Takzvaná Gangloffova šindelka je nejslavnějším vynálezem Karla Gangloffa. Ten si díky svým patentům vysloužil přezdívku Lesní Archimédes.
Gangloffova šindelka je stroj na výrobu řezaného a hoblovaného šindele. Půl tuny vážící zařízení bylo vyrobeno před 120 lety v Rožmitále. V roce 1908 bylo takových strojů nejméně 800.
Když ale pracovníci Podbrdského muzea začali připravovat výstavu věnovanou vynálezci Karlu Gangloffovi, nemohli žádnou šindelku vypátrat. „Tak jsme nechali postavit repliku na původních nohách, které se dochovaly,“ vysvětluje kurátor výstavy Rudolf Šimek.
Muzeum nakonec získalo i původní šindelku. Asi měsíc po začátku výstavy se totiž ozval majitel originálního stroje. Zhruba před dvaceti lety tento stroj ještě vyráběl šindele v obci Zázrivá na Slovensku.
Šest tisíc let stará hliněná ‚sila‘. Archeologové zkoumají pravěké sídliště ve Vysokém Mýtě
Číst článek
Šindelka dokázala výrobu střešní krytiny oproti ručnímu opracování velmi urychlit. „Těch ohoblovaných šindelů prý dokázala ve třech dělnících udělat až tři tisíce za den,“ vysvětluje kurátor Šimek. „Pro srovnání - jeden velice zkušený pracovník dokázal za den udělat maximálně 150 šindelů.“
Gangloffův vynález byl šestkrát patentovaný, přesto ho firmy s oblibou kopírovaly. „Firmy si zakoupily tento stroj, rozebraly ho do posledních součástek, obtiskly a odlily z litiny a vyráběly ho pod svým jménem,“ ukazuje kurátor Šimek originální stroj ze sbírek muzea, který má ovšem na litinovém podstavci nápis GANGLOFF PATENT.
Zatím mohou návštěvníci slyšet zvuk stroje ze záznamu. Pracovníci muzea časem plánují oba stroje uvést do chodu a předvést na nich, jak se před sto lety vyráběly šindele.