Proběhla první implantace mozkového čipu. Podle analytika počítač myšlenkou ale ovládat nepůjde
Americká firma Neuralink, kterou vlastní podnikatel Elon Musk, se pochlubila první implantací mozkového čipu člověku. Čipy v mozku by mohly lidstvu pomoci udržet krok s umělou inteligencí nebo s obnovou funkce končetin ochrnutých lidí. Tyto úvahy jsou ale podle analytika Petra Koubského z Deníku N zatím předčasné. Řekl to v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.
Povolení k testům na lidských pacientech získal Neuralink loni v květnu. Nyní má za sebou první úspěšnou operaci, jak uvedl na svém X účtu Elon Musk. Podle něj se má pacient dobře, ke funkčnosti čipu se ale zatím nevyjádřil. Čip má umět číst signály neuronů a bezdrátově je odesílat do externího přijímače.
Podle Petra Koubského z Deníku N je snímání mozkových vln a vysílání do počítače již známá technologie, která se zatím ale používala neinvazivně.
„Nasadí vám na hlavu elektrody, jakými se snímá EEG, a z těch elektrod se snímají mozkové vlny, činnost vašeho mozku. Když se připojí i tyto mozkové vlny k počítači a řekne se vám, že se máte snažit pohnout kurzorem jenom silou myšlenek, tak se to většinou tak do pěti minut naučíte. Není na tom nic těžkého, protože mozek se naučí vysílat impulzy, které směřují k tomu konkrétnímu pohybu,“ vysvětluje.
Těžké podle něj je pak vytvořit funkční implantát, který bude s externím zařízením komunikovat a bude bezpečné ho vložit do mozku. Zároveň může být komplikované zajistit obousměrnou komunikaci, tedy nejen z mozku do zařízení, ale i na druhou stranu, což je jeden z cílů Neuralinku.
Úvahy o tom, že se rozchodí ochrnutí lidé nebo že budeme schopni ovládat počítače myšlenkami, jsou podle Koubského předčasné, protože žádná firma není s vývojem ještě tak daleko.
Čeští senioři na internetu, shoda online vydavatelů na jednání s Googlem či Facebookem a změny ve službách firmy Apple jsou dalšími tématy magazínu Online Plus. Moderuje David Slížek.