Když senior upadne, podlaha dá vědět ošetřovatelům. V Borohrádku mají unikátní podlahu s čidly
Unikátní elektronická senzorická podlaha v pokojích v domově pro seniory v Borohrádku na Rychnovsku dokáže ošetřovatele upozornit například na pád klienta. V noci také tomu klientům domova rozsvěcí a zhasíná světla. V Česku je takové řešení použito poprvé.
„Senzorová podlaha se skládá ze čtverců, které mají zabudované obvody s procesory. A máme centrální počítač, na kterém je možné sledovat, co se na kterém pokoji děje. Alarm vyhlásí případný pád osoby a sociální pracovnici přijde SMS zpráva s výstrahou,“ popisuje stavbyvedoucí Tomáš Bárta.
Na zkoušku hází na podlahu speciální figurínu. „Právě přišlo oznámení, že někdo upadl v pokoji C2, to samé hlášení mi přišlo na telefon,“ potvrzuje sociální pracovnice Dominika Vacková a ukazuje upozornění na telefonu a tabletu.
Dokud upozornění svítí červeně, znamená to, že hlášení zatím nikdo nepotvrdil a ještě na místo nikdo nepřišel. „Dokud to nevezmeme na vědomí, budou chodit notifikace stále,“ říká Vacková.
Senzorová podlaha funguje jinak v rozdílné denní doby. „Přes den monitorujeme pouze základní věci, jako jsou pády nebo rozlité tekutiny. Ale v noci se k tomu ještě přidává detekce opuštění prostoru a také vstupu někoho dalšího do místnosti,“ popisuje ředitel Domovů na Orlici Karel Vacek.
‚Nevhodné a život ohrožující.‘ Domovy pro seniory kritizují návrh na snížení teplot uvnitř budov
Číst článek
„Pokud klient spustí nohy z lůžka, tak se mu rozsvítí poziční osvětlení. Jakmile se přiblíží ke koupelně, tak se mu tam rozsvítí světla. A zase zpětně, když se vrací, zhasíná se osvětlení v koupelně, uléhá na lůžko a za deset sekund zhasne i poziční osvětlení na pokoji,“ dodává ředitel.
Prvních pět klientů se do nové budovy Domovů na Orlici v Borohrádku na Rychnovsku nastěhuje začátkem listopadu, postupně budou přibývat další.
Ve třech propojených pavilonech najde nový domov 24 seniorů, zejména s Alzheimerovou chorobou. Královéhradecký kraj výstavba vyšla na 80 milionů korun.