První regulace umělé inteligence. Evropská unie dosáhla předběžné dohody po 36 hodinách jednání
Evropská unie v pátek pozdě večer dosáhla předběžné dohody na regulaci umělé inteligence (AI). Hlavní myšlenkou regulace je stanovit přísnější pravidla tam, kde je vyšší riziko škody. Ještě bude ale třeba doladit detaily a finálně ji schválit. Unie má nakročeno k tomu, aby se stala prvním světových hráčů, který bude mít normy pro regulaci systémů, jako je ChatGPT.
„Dohoda!“ napsal krátce před půlnocí na síti X (dříve twitter) eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. „EU se stává vůbec prvním kontinentem, který stanoví jasná pravidla pro používání umělé inteligence,“ doplnil po jednání mezi členskými státy a zástupci Evropského parlamentu.
Historic!
— Thierry Breton (@ThierryBreton) December 8, 2023
The EU becomes the very first continent to set clear rules for the use of AI 🇪🇺
The #AIAct is much more than a rulebook — it's a launchpad for EU startups and researchers to lead the global AI race.
The best is yet to come! 👍 pic.twitter.com/W9rths31MU
Vyjednavači dosáhli dohody po třech dnech a bezmála 36 hodinách. Europoslanec Dragoș Tudorache, jeden ze spoluzpravodajů zákona o umělé inteligenci, sdělil: „Jako první na světě zavádíme skutečnou regulaci pro (umělou inteligenci) a pro budoucí digitální svět řízený umělou inteligencí, která řídí vývoj a evoluci této technologie směrem k člověku.“
Akt o umělé inteligenci je stěžejní legislativní iniciativou, která má potenciál podpořit vývoj a zavádění bezpečné a důvěryhodné umělé inteligence na jednotném trhu EU soukromými i veřejnými subjekty, uvádí unijní instituce v tiskové zprávě.
Pravidla pro AI
Hlavní myšlenkou je regulovat AI na základě její schopnosti způsobit společnosti škodu podle přístupu založeného na „riziku“: čím vyšší riziko, tím přísnější pravidla.
Učení umělé inteligence často trvá déle než to udělat ručně. Umí být ale užitečná, říká datař Kašpárek
Číst článek
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová dala najevo přesvědčení, že pravidla přinesou „jedinečný právní rámec pro vývoj důvěryhodných technologií,“ které neomezí bezpečnost a základní práva občanů ani firem.
Pravidla stanoví například omezení při využívání AI pro biometrickou identifikaci ze strany bezpečnostních složek nebo zákaz používání takzvaného sociálního skóre či sociálního kreditu, což je hodnocení lidí na základě jejich chování a aktivit na sociálních sítích.
Spotřebitelům mají pravidla umožnit podávat stížnosti, firmám zase hrozí v případě porušení pokutami, a to v maximální výši 35 milionů eur (854 milionů korun) nebo sedmi procent celosvětového obratu dané společnosti.
Evropská pravidla by se podle Reuters mohla stát vzorem i pro další státy.
V rámci EU dlouho nepanovala shoda především na regulaci generativní umělé inteligence. Základní modely, jako je ChatGPT vytvořený společností OpenAI, jsou systémy umělé inteligence vyškolené na velkých souborech dat. Mají schopnost učit se z nových dat a provádět různé úkoly.