Pražská zoo hlásí tři přírůstky želvy záhadné. Tajuplný druh umí šplhat po šikmých stěnách

V pražské zoologické zahradě se vylíhla tři mláďata málo známého druhu želvy. Tyto želvy záhadné patří k nejtajuplnějším obyvatelům zoo. V přírodě jde o druh prakticky neprozkoumaný. Informoval o tom ve středu mluvčí Filip Mašek.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mláďata želvy záhadné jsou velká zhruba 7 cm, v dospělosti dorostou až do 23 cm délky

Mláďata želvy záhadné jsou velká zhruba 7 cm, v dospělosti dorostou až do 23 cm délky | Foto: Petr Hamerník | Zdroj: Zoo Praha

Listopadová mláďata jsou prvními, která se v zoo vylíhla po více než čtyřech letech. Želva záhadná je všežravá. Kromě rostlin tak nepohrdne ani drobnými živočichy. A vede obojživelný způsob života. Ráda se zdržuje poblíž vody, avšak současně tráví čas i na souši, v podrostu pralesa.

V Pyrenejích odhalili fosilii největší želvy v Evropě. Je dlouhá jako auto

Číst článek

„Želvy záhadné jsme se zpočátku pokoušeli udržet v expozičním příkopu, ale při jejich schopnosti šplhat i po šikmých stěnách to bylo nemožné. Nakonec zvítězila jejich vazba na prostředí silně zarostlého tropického potoka, a tak žijí volně v celém horním patře pavilonu Indonéská džungle,“ popisuje kurátor plazů Petr Velenský.

Jak se želvy dostaly do Prahy? „V roce 2004 jsme se ujali zásilky želv zabavených pašerákům v Hongkongu. Mezi nimi byli i jedinci dosud neznámého druhu,“ vypráví Velenský.

A v roce 2007 se tehdy stále nepojmenovanou želvu podařilo v pražské zoo poprvé rozmnožit. „Až rok poté byla teprve vědecky popsána, a to velmi příznačně – jako želva záhadná,“ dodává.

Odborníci i přes nedostatek údajů usuzují, že populace želvy záhadné v přírodě se zmenšuje. Malajské a indonéské lesní porosty, které želva obývá, totiž rapidně mizí.

Želva záhadná obývá volně říčku i lesní podrost v pavilonu Indonéská džungle | Foto: Petr Hamerník | Zdroj: Zoo Praha

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme