Pražská zoo hlásí tři přírůstky želvy záhadné. Tajuplný druh umí šplhat po šikmých stěnách
V pražské zoologické zahradě se vylíhla tři mláďata málo známého druhu želvy. Tyto želvy záhadné patří k nejtajuplnějším obyvatelům zoo. V přírodě jde o druh prakticky neprozkoumaný. Informoval o tom ve středu mluvčí Filip Mašek.
Listopadová mláďata jsou prvními, která se v zoo vylíhla po více než čtyřech letech. Želva záhadná je všežravá. Kromě rostlin tak nepohrdne ani drobnými živočichy. A vede obojživelný způsob života. Ráda se zdržuje poblíž vody, avšak současně tráví čas i na souši, v podrostu pralesa.
V Pyrenejích odhalili fosilii největší želvy v Evropě. Je dlouhá jako auto
Číst článek
„Želvy záhadné jsme se zpočátku pokoušeli udržet v expozičním příkopu, ale při jejich schopnosti šplhat i po šikmých stěnách to bylo nemožné. Nakonec zvítězila jejich vazba na prostředí silně zarostlého tropického potoka, a tak žijí volně v celém horním patře pavilonu Indonéská džungle,“ popisuje kurátor plazů Petr Velenský.
Jak se želvy dostaly do Prahy? „V roce 2004 jsme se ujali zásilky želv zabavených pašerákům v Hongkongu. Mezi nimi byli i jedinci dosud neznámého druhu,“ vypráví Velenský.
A v roce 2007 se tehdy stále nepojmenovanou želvu podařilo v pražské zoo poprvé rozmnožit. „Až rok poté byla teprve vědecky popsána, a to velmi příznačně – jako želva záhadná,“ dodává.
Odborníci i přes nedostatek údajů usuzují, že populace želvy záhadné v přírodě se zmenšuje. Malajské a indonéské lesní porosty, které želva obývá, totiž rapidně mizí.