Věda pro děti: Strašidelná ryba se smrtícím světlem opravdu existuje. Jak žije ďas mořský?
Skvěle maskovaná ryba s ostrými zuby a vlastní „lucerničkou“ vypadá tajemně, ale přitom je to oblíbená a drahá pochoutka. Zvláštní je i způsobem rozmnožování. Poznejte ďasa mořského.
Ďas mořský je ryba, na kterou její jméno sedí na sto procent. Krásy moc nepobrala a je spíše děsivá. Jde o hlubinnou rybu, která žije u dna skoro všech moří a oceánů tropického a mírného pásma.
Ďas se vyskytuje v tmavých hlubinách. Samice ale mají svůj vlastní zdroj světla, minilampičku, která je součástí jejího těla.
Na přední části hřbetní ploutve má výběžek připomínající tykadlo, který svítí. Používá ho k lákání kořisti – nejčastěji to jsou menší ryby, korýši a hlavonožci. Světlo je omámí a nasměruje přímo do ďasovy ohromné tlamy plné ostrých zubů. Díky tomu nemusí být ďas mořský ani moc rychlý.
Ďasova stavba je přizpůsobena životu na mořském dně. Má nízké a široké tělo připomínající kámen. Největší je jeho hlava plná ostrých zubů. Směrem k ocasu se tělo zeštíhluje.
Věda pro děti: Kdo je nejošklivější ryba na světě a proč vypadá jako obluda, když ji vytáhnete z vody?
Číst článek
Na hřbetě má tato ryba dvě ploutve a jejich první tři paprsky jsou přeměněny v dlouhé útvary, které možná pozorovateli mohou připomenout tykadla. A právě na jednom z nich se nachází světýlko.
I na zbytku těla je řada malých výčnělků, které mají připomínat řasy. Pro kořist je tak ďas ukrytý mezi řasami na dně moře skoro neviditelný. I jeho zbarvení se odvíjí od toho, kde žije.
Samec jako věčný přívěšek
Samička je podstatně větší než samec a lucerničku má jen ona. Kromě lovu ji využívá i na lákání samce k páření. Také to je u téhle ryby unikátní a nazývá se sexuální parazitismus.
Několikanásobně menší sameček se při páření zakousne do těla velké samice. Pak vypustí enzymy a ty propojí tkáně obou živočichů. Pak se připojí na krevní oběh samičky.
Na těle samičky už zůstane navždy jako takový přívěšek.
Věda pro děti: Dokážou piraně opravdu zabít člověka a ohlodat ho na kost?
Číst článek
Časem většina samcových orgánů odumře a je jen zásobárnou spermií. Zbytku samcova těla dodává samička potřebné živiny k životu.
Takovéto propojení organismů je zatím pro vědce velkou záhadou. Takto přisátých samců na sobě může mít samička i pět najednou.
A díky čemu vlastně „lucernička“ svítí? Je to zásluhou bakterií, které vědci plánují do budoucna podrobněji zkoumat.
Rybu žijící i v kilometrové v hloubce přitom jen málokdo viděl na vlastní oči. Je tak zatím jen málo prozkoumaná. Přitom ji lidé často loví, podává se totiž v restauracích jako specialita a je velmi drahá.