Švýcarské ledovce za posledních pět let přišly o desetinu objemu. Do konce století jich většina vymizí
Švýcarské ledovce přišly v posledních pěti letech o deset procent svého objemu, upozornila v úterý švýcarská akademie přírodních věd. Autoři nové studie monitorovali 20 alpských ledovců a naměřené hodnoty podle agentury AFP nemají v posledních 100 letech obdoby.
Intenzita tání dosáhla během uplynulého léta kvůli několika vlnám veder „rekordní úrovně“, uvádí švýcarští experti na kryosféru. Přitom tomu předcházela zima bohatá na sněhové srážky a velmi studený měsíc leden.
‚Kdy jindy než teď.‘ Česká bioložka vyráží na expedici zkoumat rychle tající tropické ledovce
Číst článek
Opakoval se však scénář z předchozího roku a ani nadprůměrná jarní vrstva sněhu nevyvážila mimořádně teplé letní měsíce.
Během dvou parných týdnů na konci června a července ze švýcarských ledovců odtály masy sněhu a ledu odpovídající národní roční spotřebě pitné vody v alpské konfederaci.
Tání pokračovalo až do začátku září a za posledních 12 měsících tak švýcarské ledovce přišly přibližně o dvě procenta objemu. V součtu posledních pěti let přesáhl úbytek deset procent a byl tedy nejvýraznější za více než 100 let těchto měření.
Podle loňských údajů akademie věd ve švýcarských Alpách leží přibližně 1500 ledovců. Vysoká škola technická v Curychu nedávno uvedla, že alpským ledovcům hrozí do konce století více než 90procentní úbytek objemu, nedojde-li k omezení emisí skleníkových plynů, které stojí za oteplováním světového klimatu.
Ve Švýcarsku podle vědců od roku 1850 zcela roztálo více než 500 ledovců.