Reakce pavouků na silné deště a bleskové povodně. Australskou Viktorii pokryli sítěmi
Pavouci si po několikadenních deštích a záplavách v australském státě Viktorie utkali rozlehlé sítě, které pokryly i kilometrové úseky. Podle odborníků jde o taktiku přežití, kdy se pavouci snaží dostat co nejrychleji do vyšších poloh a vystřelují vlákna nad sebe, aby se zachytila na vegetaci.
Kurátor v oddělení hmyzu muzea ve státě Viktorie Ken Walker, jehož citovala stanice BBC, řekl, že v tomto případě zřejmě vystřelily vlákna do stromů miliony pavouků.
„Pavouci, kteří žijí na zemi, se potřebují dostat velmi rychle vzhůru. Vlákna se zachytí na vegetaci a oni po nich mohou uniknout,“ sdělil Walker. Na pozemcích podél některých silnic tak nízkou vegetaci i stromy pokryly rozměrné sítě.
Členka místní městské rady Carolyn Crossleyová řekla, že se vydala k jezeru, aby zkontrolovala škody způsobené záplavami, a ohromily ji sítě. Viděla je už dříve, ale nikdy tak rozsáhlé.
„Nenahánělo to strach, bylo to nádherné. Všechno zahalila krásná pavoučí síť, byla na stromech i plotech. Právě zapadalo slunce a bylo pěkné světlo, takže bylo vidět, jak se sítě pohupují nad celou krajinou,“ sdělila.
Bylo to podle ní, jako kdyby se krajina ocitla pod jedinou pokrývkou hemžící se pavouky. „To, že se síť neprotrhla, znamená, že pavouci při vytváření té neuvěřitelné umělecké krajinné instalace nějak spolupracovali,“ dodala.
V Austrálii se poprvé narodila mláďata tasmánského čerta. Masožravý vačnatec patří mezi ohrožené druhy
Číst článek
Jiná obyvatelka Viktorie Amanda Traegerová řekla, že si nejprve její rodina myslela, že někdo natáhl podél silnice ochranné sítě. „Už jsem to kdysi viděla, ale tohle bylo ohromující,“ řekla.
Viktorii v minulých dnech postihly vydatné deště a způsobily náhlé záplavy a škody. Dva lidé zemřeli v autech, úřady situaci označily za katastrofu, bez elektřiny je stále několik set domů.