Mývalové nebo exotické želvy. V přírodě Plzeňského kraje se čím dál častěji objevují nepůvodní zvířata

Nepůvodní živočichové stále více ovlivňují ty původní v české krajině. Často za to přitom můžou lidé, kteří nechtěné zvíře vypustí do volné přírody. Jeho přítomnost může mít na krajinu nedozírné následky.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mýval severní

Nepůvodní živočichové stále více ovlivňují ty původní v české krajině (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

Nebývá výjimkou, že lidé doma chovají nějaké cizokrajné zvíře. Často se ale stává, že je po čase omrzí, a nastává otázka, kam ho odložit.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Plzeňském kraji se nejčastěji objevují nutrie říční, určité druhy raků, mýval, želva nádherná, norek a také nejrůznější hmyz. Poslechněte si víc

Ty lepší varianty jsou zverimex nebo zoo. Někteří lidé ale přerostlého miláčka vypustí do volné přírody. Tam ale jeho druh nemá co dělat a jeho přítomnost může mít nedozírné následky.

Pro přírodu jsou takové druhy velkou zátěží, především z parazitárního a infekčního hlediska.

V Plzeňském kraji se nejčastěji takto objevují nutrie říční, dále jsou to určité druhy raků, mýval, želva nádherná, norek a také nejrůznější rostliny a hmyz.

3:39

Vědci vrací život do zanedbaných mokřadů na jihu Moravy. ‚Vodní plocha je pro zvířata oáza,‘ říkají

Číst článek

„Stane se, že nám lidé nahlásí výskyt mývala. V tom případě je odkážeme na příslušné orgány, třeba na mysliveckou stráž, které mají možnost zvíře odchytit a regulovat jeho výskyt. Co se týče želvy nádherné, pokud nám ji někdo přinese, většinou ji přijmeme a situaci řešíme vlastními silami,“ říká Karel Makoň, vedoucí plzeňské záchranné stanice živočichů.

Například želva nádherná pochází z pomezí USA a Mexika. Odsud se dostává do míst, kde buď želvy předtím vůbec nežily, nebo kde byla dříve rozšířena želva bahenní, původní evropská želva.

„Želva nádherná zde nemá predátora, konkurenci a žádné mantinely a sama je predátorem, vyžírá drobné obratlovce a bezobratlé,“ upozorňuje tiskový mluvčí plzeňské zoologické zahrady Martin Vobruba.

Kateřina Dobrovolná, jar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme