Vědci našli na Antarktidě mikroplasty v čerstvě napadaném sněhu. Byly i v odlehlé oblasti

V čerstvém sněhu na Antarktidě vědci objevili značné množství mikroplastů. Jak uvádí studie univerzity v novozélandském Canterbury, drobné kousky plastů vědci našli ve všech vzorcích, které sesbírali na různých místech Antarktidy v čerstvě napadaném sněhu.

Antarktida Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ledovec na Antarktidě (ilustrační foto)

Ledovec na Antarktidě (ilustrační foto) | Foto: Alexandre Meneghini | Zdroj: Reuters

Vědci vzorky odebírali na celkem 19 místech v Antarktidě a v každém našli mikroplasty. V průměru připadalo na litr roztátého sněhu 29 částeček. Bylo nalezeno více než 12 různých druhů plastů, nejvíce pak PET, který se používá k výrobě nápojových lahví.

‚Je to alarmující.‘ Mikroplasty se dostanou přes placentu až do plodu, upozorňují vědci

Číst článek

Doktorandka z Canterburské univerzity na Novém Zélandu Alex Avesová odebrala v roce 2019 vzorky také z Rossova šelfového ledovce. Její kolegové tehdy „optimisticky předpokládali, že v takto nedotčené a odlehlé lokalitě žádné mikroplasty nenajde, uvedla výzkumnice Laura Revellová.

Dodala, že Avesová byla požádána, aby shromáždila vzorky sněhu také z vozovek u Scottovy základny a výzkumné stanice McMurdo, aby měla alespoň nějaké mikroplasty ke zkoumání.

Po návratu do laboratoře se rychle ukázalo, že plastové částice jsou i v každém vzorku ze vzdálených míst na Rossově šelfovém ledovci,“ uvedla výzkumnice.

‚Neuvěřitelně smutné‘

Avesová řekla, že ji zjištění šokovalo: „Je to neuvěřitelně smutné, ale nález mikroplastů v čerstvém antarktickém sněhu poukazuje na rozsah znečištění plasty i v těch nejodlehlejších oblastech světa.“

Mount Everest v roce 2020: rozloha ledovce se dál zmenšuje, vědci potvrdili nález mikroplastů ve sněhu

Číst článek

Drobné kousky plastů už dříve jiné výzkumy našly v nedostupných částech světa včetně Mount Everestu. Vůbec poprvé ale byly i v čerstvých srážkách na odlehlém místě.

Mikroplasty ve sněhu podle autorů studie můžou přispět k rychlejšímu odtávání ledovců tím, že naruší strukturu ledu. Mikroskopické částečky často polykají i divoká zvířata a vědci je objevili i v lidské krvi, včetně dětské.

Jaké jsou dlouhodobé dopady přítomnosti mikroplastů v tělech organismů a jestli a jak můžou být škodlivé, zatím žádná studie nezjistila.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme