Lom Svatá Anna v Táboře, první česká soukromá přírodní zóna, zabodoval v soutěži Park roku

Klokoč zpeřený, svída krvavá nebo mišpule německá, to jsou keře, které už nejsou v naší volné přírodě téměř k vidění. V bývalém lomu na Svaté Anně v Táboře ale ještě rostou. Zhruba půlhektarová lokalita je první českou soukromou přírodní zónou. Letos získala prestižní ocenění v soutěži Park roku 2023, ve které obsadila druhé místo.

Tábor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lom Svatá Anna v Táboře

Lom Svatá Anna v Táboře | Foto: Slavomír Kubeš | Zdroj: MAFRA / Profimedia

„Ten lom je tady od první světové války, kdy se v něm těžil kámen, který nebyl žádné vysoké kvality, ale na silnice, podezdívky k plotům nebo chlívkům. To, co je tady dneska vymodelováno přírodou a trochu i lidskou rukou, začalo vznikat přibližně před 65 lety, kdy byla v lomu ukončena veškerá těžba,“ připomíná Viktor Mačura, který přírodní park Lom Svatá Anna vytvořil společně se svou rodinou a přáteli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lom Svatá Anna v Táboře navštívil Jan Kopřiva

Návštěvníci se v něm můžou seznámit s několika různými biotopy. „Je tady vodní biotop, pak bažinný, protože je tady jedno velké jezero, které nikdy nevysychá. Vedle toho jsou ještě tři další jezírka, která podle průběhu počasí jeden rok nevyschnou a další léta vysychají. Probíhají tam procesy, které i přírodovědci velmi kvitují, že je to prostě příroda, která tady byla před mnoha tisíci lety,“ popisuje Viktor Mačura.

Podle geologa Václava Cílka, který se na Svatou Annu opakovaně vrací, se v lomu nachází i další biotopy jako třeba step. „Jsou tam ještě zachované takové ty trávníky v písčitých půdách. Můžete si vzít s sebou mikroskop, dívat se, jaké řasy jsou ve vodě, můžete pozorovat ptáky, je to bezvadné místo pro obojživelníky,“ líčí.

2:43

V lomu ČSA v Ervěnicích nainstalovali nové sluneční hodiny. Zatím ale jen pro návštěvníky Uhelného safari

Číst článek

„Tohle je jeden ze způsobů, jak lidé můžou doopravdy něco udělat pro sebe, pro přírodu a pro veřejnost. Kdyby nebylo tohoto člověka, tak by ten krásný lom, opravdu krásný kus přírody s jezírky, pravděpodobně dávno skončil zasypaný inertním odpadem a nahoře by vznikla naprosto sterilní stavební parcela,“ dodává Václav Cílek.

Viktor Mačura začal přírodní park Lom Svatá Anna budovat před více než deseti lety.

„Rozhodli jsme se, že z toho uděláme soukromou přírodní zónu. Že tu přírodu, která tady je, genius loci, který tady lidé cítí, zkulturníme na základě spolupráce s doktorem Cílkem a dalšími lidmi. Ti nám jednoznačně potvrdili, že je tady několik významných biotopů a že to je ojedinělá lokalita v rámci České republiky,“ uvádí.

Lom Svatá Anna v Táboře získal už řadu ocenění. Nově mezi ně patří druhé místo v soutěži Park roku 2023.

Jan Kopřiva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme