„Je tady vodní biotop, pak bažinný, protože je tady velké jezero, které nevysychá. Vedle toho jsou ještě tři další jezírka, která jeden rok nevyschnou a další léta vysychají,“ popisuje Viktor Mačura.
Geolog připomíná, že většina průmyslových nebo obchodních revolucí začíná v zemědělství. „Teprve v okamžiku, kdy máte dostatek potravin, tak se lidé mohou zabývat řemesly.“
Krize je poslední měsíce snad nejčastěji skloňované slovo napříč společností. Mluví se o krizi energetické, klimatické, obilné nebo válečné. Jak se právě na energetickou krizi může člověk připravit?
Podle geologa a klimatologa Václava Cílka v Česku postupně mizí smrkové monokultury a pro novou výsadbu se obvykle volí strategie smíšených lesů, které v sobě zahrnují pět základních dřevin.
„V současné době máme pocit, že je nadbytek potravin, protože samoobsluhy jsou plné a jídlo je dnes nejlacinější za mnoho století,“ říká geolog Václav Cílek.
"Není to jen produkce oxidu uhličitého, ale máme v životním prostředí dusičnany, hnojiva a acidifikace oceánů. Lidí je hodně, hodně máme také dobytku,“ vysvětluje host Osobnosti Plus.
„Střední Čechy jsou krajem, který je stále více ničený, ale zároveň je to nesmírně bohaté místo a civilizační ohnisko, a to po dobu několika posledních tisíc let,“ zdůrazňuje Václav Cílek.