Kvůli teplému a suchému počasí tají ledovce. Vědci ve Švýcarsku je chtějí chránit umělým sněhem
Čtyři tisíce sněhových děl. I tak by teoreticky mohla vypadat baterie, která by ochránila známý švýcarský ledovec Morteratsch před vlivem globálního oteplování. Vědci teď v Alpách zkoušejí, jestli by umělý sníh kromě zimních radovánek nemohl posloužit i k ochraně ledovců.
Umělých sníh už dnes na sjezdovkách v Evropě není nic tak výjimečného. Profesor Hans Oerlemans je paleoklimatolog z univerzity v nizozemském Utrechtu a spolu se švýcarskými kolegy zkoumá, jestli by umělý sníh nemohl zastavit tání některých ledovců.
„Začali jsme zasněžovat jeden umělý ledovec ve švýcarských Alpách, který jsme vytvořili během zimy. Má rozlohu jen několik set metrů čtverečních. Na základě této pilotní studie uvidíme, jestli je to cesta, jak zastavit tání ledovce," řekl Radiožurnálu Oerlemans.
Francie zakazuje rozmnožování delfínů a kosatek v zajetí a zpřísňuje podmínky pro jejich chov
Číst článek
Sněžit tak bude na malé ledové ploše celé léto. Sníh přitom nemusí být kdo ví jak kvalitní. Hlavní je pokrýt ledovec bílou vrstvou, která odrazí světlo. V září už by vědci měli vědět, jestli je tento způsob efektivní. Pokud ano,rádi by ho využili na nedaleký ledovec Morteratsch, který patří mezi tající švýcarské turistické poklady. Kvůli teplému a suchému počasí se každý rok zmenší o zhruba 30 metrů.
„Jsme optimističtí. Zhruba před 20 lety se na ledovec, u kterého máme stanici, během léta sesula lavina. Z analýzy vyplynulo, že sněhová pokrývka dokázala ledovec zchladit. Co může být problém, je financování, protože by šlo o nákladnou operaci, která by se navíc musela opakovat každý rok," dodal Oerlemans.
Pilotní projekt s umělým ledovcem přijde na v přepočtu 2 a půl milionu korun. Ale zasněžování Morteratsche by podle profesora Oerlemanse přišlo na stovky milionů.
„Potřebovali bychom zhruba 4000 sněžných děl, což je nereálné. Přemýšlíme proto nad jinými možnosti. Asi nejlepší nám zatím přijde vybudovat systém speciálních lanovek, které by ledovec zasněžovali. Bylo by to něco úplně nového," vysvětluje Oerlemans.
I tak by se ale podle Oerlemanse podobně složitá záchrana některých ledovců vyplatila. Často jde jako v případě Morteratsche o lákavý cíl pro turisty. Ale také bývají důležitým zdrojem vody, a to zejména v horkých letních měsících.
I proto stojí za to hledat cestu, jak je před změnou klimatu chránit. V Alpách už na některých místech zakrývají led bílými izolačními látkami, ale takto jde ochránit jen malou část ledovce. Jestli pomůže umělý sníh, se teprve ukáže.