Datlík i tetřev z Šumavy zmizeli, tvrdí Zeman. Naopak se jim daří, oponují ornitologové

Prezident Miloš Zeman se během návštěvy Jihočeského kraje dotkl i Šumavy. Hodlá bojovat za to, aby byl park „místem pro lidi“, když z údajně suchého lesa už zmizela i ikona lokální přírody, tetřev hlušec, případně rovněž ohrožený datlík tříprstý. Ornitologové ale oba ptáky v oblasti pozorují. Podívejte se do mapy.

Data České Budějovice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

david_palmer_caperca_170612-171103_cib.jpg

david_palmer_caperca_170612-171103_cib.jpg | Foto: David Palmer | Zdroj: CC BY 2.0

„Přál bych si, aby lidé, kteří mnohdy nikdy nebyli na Šumavě, pochopili, že se jedná o místo pro lidi a datel tříprstý a tetřev hlušec z těchto míst z uschlého lesa dávno zmizeli," řekl prezident podle serveru iDNES.cz při návštěvě Krajského úřadu v Českých Budějovicích.

Sněmovna přehlasovala Zemanovo veto o národních parcích. Šumavské obce se obrátí na Ústavní soud

Číst článek

Přitom podle faunistické databáze České společnosti ornitologické byl jen letos tetřev hlušec na Šumavě spatřen alespoň třikrát.

Vzácného datlíka tříprstého pak pozorovatelé letos ze šumavského národního parku hlásili sedmkrát, vloni jedenáctkrát.

Ornitologové vs. Hrad

Ornitologické statistiky potvrzuje i ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. „Tetřevi ani datlíci ze Šumavy nezmizeli, naopak se jim nyní díky ochraně přírody daří dobře, protože mohou přirozeně reagovat na přirozené proměny lesních porostů," reagoval na dotaz serveru iROZHLAS.cz.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček odmítl, že by se Zeman mýlil. „Hovořil v souvislosti s tetřevem hlušcem a datlíkem tříprstým o území uschlého lesa," hájil tvrzení svého šéfa. To ale neodpovídá místu, které oba ptáci v přírodě zaujímají. Datlík se kůrovcem živí, v postupně odumírajících porostech se mu tedy daří.

Prezident Miloš Zeman | Foto: Filip Jandourek

„Ze Šumavy datlík rozhodně nevymizel, naopak se v posledních letech výrazně zvýšila jeho početnost a ponechání co největších rozloh přirozenému vývoji mu dává prostor, aby mohl reagovat svým přirozeným způsobem na změny lokálního prostředí," vysvětluje Vermouzek.

Tetřevovi pak podle ornitologa vyhovují klidná, těžko přístupná místa s „divokými“ lesy, tedy s různě se střídajícími mladšími, staršími i mrtvými stromy, s drobnými otevřenými plochami.

„Porosty v raných fázích po odumření následkem kůrovce nebo po větrné kalamitě (resp. kombinace obojího) mu vyhovují právě proto, že se porost jednak prosvětlí, jednak - jak začnou kmeny padat - se stává opravdu těžko přístupným. Tyto plochy tedy tetřevové s oblibou obsazují a zvyšování počtu tetřevů, kterého jsme v současnosti svědky, lze dát do přímé souvislosti s kůrovcem sežranými a větrem pokácenými lesy," uzavírá.

Místa výskytu obou ptáků můžete prozkoumat v následující mapě

Oba zmíněná ptáci jsou zvláště chránění, tetřev je s odhadovaným počtem přes 300 jedinců kriticky ohrožený, silně ohrožených datlíků v Česku žije 300 až 500 párů.

Jan Cibulka, Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme