V odchovně tetřevů v Krásné letos vyrostlo 16 tetřevů hlušců, až na jednoho či dva je brzy vypustí do volné přírody. Přestože jsou Beskydy rušné hory, plachá zvířata se tam pomalu znovu zabydlují.
Podle ředitele Národního parku Šumava Pavla Hubeného se ptákům daří díky místní krajině. Ohroženému tetřevovi nejvíce prospívá klid a ohleduplnost turistů.
Prezident se během návštěvy jižních Čech dotkl i Šumavy. Chce bojovat za to, aby park byl „místem pro lidi“. Z lesa prý už zmizela i ikona lokální přírody - tetřev hlušec. Ornitologové tvrdí opak.
Kriticky ohroženého tetřeva hlušce má pomoci zachránit nová odchovna. Moderní zařízení vzniklo pod horou Travný v Krásné na Frýdecko-místecku. Ročně by tu chtěli odchovat zhruba 20 kuřat tetřevů a vypustit je do volné přírody.
Tetřev na Šumavě nedá spát vědcům ani správě Národního parku. Obě strany se přou o studii, která dokazuje, že turisté nemají zásadní vliv na populaci tetřeva.
Ptákem roku je v Česku pro letošek tetřev hlušec. Životaschopná populace tohoto druhu žije pouze na Šumavě v počtu maximálně tří set kusů. Správa šumavského národního parku má v rukou studii, podle níž tetřevům škodí taky odumírání stromů napadených kůrovcem, protože je připravuje o potravu.
Ptákem roku je Tetřev hlušec a na Šumavě se z něj stává mocná zbraň. Jeho životní nároky rozhodnou o tom, zdali správa Národního parku otevře nové stezky v 1. zónách. Vedení parku si proto zadalo studii, ze které vyplývá, že turisté nemají na populaci tetřevů zásadní vliv.
3:54
|Jaroslav Beránek, Zbyněk Zykmund, Marína Dvořáková, Jan Bumba|Příroda
Ptákem roku 2012 je tetřev hlušec. Před polednem to vyhlásila Česká ornitologická společnost. Akce, kterou pořádá Česká společnost ornitologická, dospěla ke kulatému, dvacátému výročí.
Dřevorubci začali kácet smrky napadené kůrovcem v jedné z nejpřísněji střežených oblastí Šumavy v pralese na Smrčině. Oznámilo to Hnutí Duha, které má v oblasti své hlídky. Podle ekologů se tam právě nyní líhnou kuřata kriticky ohrožených tetřevů.
Mají mít turisté na Šumavě přístup i do míst, kde žije tetřev hlušec? To bude dnes projednávat Nejvyšší správní soud v Brně. Předmětem sporu jsou nepřístupné zóny na Šumavě.