Belgické město hostilo netradiční šampionát. Soutěžící napodobovali vřeštění racků

O jednu z nejbizarnějších cen se v neděli utkali lidé v belgickém pobřežním městečku De Panne: pohár si tam odnesl ten, kdo nejlíp napodobil pokřik racků. Cílem pořadatelů přitom není jen pobavit turisty. Snaží se zlepšit pověst těchto většinou ne úplně oblíbených ptáků.

De Panne Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Racek, druh neurčený

kce má za cíl zlepšení ne příliš dobré pověsti racků | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0

Mezinárodní soutěže se zúčastnilo 50 lidí, píše agentura Reuters. Naproti nim v porotě zasedlo pět zkušených milovníků racků.

Účastníky hodnotili podle přesně vymezených pravidel: až 75 procent bodů za to, jak dobře napodobí křik racka, a dalších až 25 procent za herecký výkon. Speciální kategorii měly skupiny.

Králem letošního ročníku se stal Yarmo Slutter, 21letý student architektury z Eindhovenu v Nizozemsku. Jakožto úplný racčí amatér přitom překonal i ostřílené soupeře.

Druhá skončila se stejným počtem bodů Maren Vancauwenbergheová. „Začala jsem to trénovat a přátelé mi říkali, že jsem dobrá. A pak mi poslali odkazy na tenhle šampionát. Řekla jsem si, proč ne, vždyť je to přece zábava,“ popsala.

Vlezlí a kradou jídlo

První ročník tehdy ještě pouze lokální belgické soutěže uspořádali organizátoři v roce 2018. Snahou bylo zlepšit racčí image. Veřejnost totiž těmito ptáky často opovrhuje, protože jsou vlezlí, kradou jídlo a všude kálí.

Podle nového sčítání je na světě asi 50 miliard ptáků, nejrozšířenější druh je vrabec domácí

Číst článek

„Řekli jsme si, proč nezískat rackům větší náklonnost. Vždyť jsou součástí pobřeží, bez racků pobřeží neexistuje,“ řekl agentuře Reuters Jan Seys, předseda poroty a vedoucí komunikace Flanderského mořského institutu.

Nepříjemné chování racků přitom podle pořadatelů zavinili sami lidé. Racci mají na přeplněných a strojově čištěných plážích problémy s hledáním přirozené potravy. A hnízda si musejí stavět ve městech, protože většinu z lokalit pro přirozené hnízdiště už jim zabral člověk.

Lucie Pávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme