Antarktické ledovce tají i zevnitř. Vědci identifikovali nový ‚bod zvratu‘
Tání antarktického ledového příkrovu probíhá novým, znepokojivým způsobem. Ten přitom současné vědecké modely nezohledňují. Stávající prognózy zvyšování hladiny oceánů tak mohou tento problém podceňovat.
Podle zprávy zveřejněné v časopise Nature Geoscience vědci z British Antarctic Survey zjistili, že teplá voda z oceánu prosakuje pod ledový příkrov v místě, kde se odděluje od mořského dna. Závěrům nové studie se věnuje americký web CNN, podle něhož pak relativně teplá voda v oceánu otevírá dutiny v ledu, takže do něj proniká ještě víc vody. To následně způsobí další tání a vznik ještě větších dutin.
Místo šesti týdnů jen sedmnáct dnů. Češi museli zkrátit bádání na Antarktidě, přesto hlásí úspěch
Číst článek
„Tento proces by mohl vést až k tzv. bodu zvratu,“ říká Alex Bradley, výzkumník dynamiky ledu a hlavní autor článku. „Jedná se o moment, kdy se nahromadí řada malých změn a ty posunou systém do místa, z něhož už není návratu,“ vysvětluje. „Naše dosavadní prognózy vzestupu mořské hladiny mohou být značně podhodnocené,“ dodává.
Tato studie není první, která poukazuje na zranitelnost Antarktidy v souvislosti s klimatickou krizí. Řada výzkumů upozorňuje v této souvislosti zejména na oblast západní Antarktidy, kde se nachází ledovec Thwaites, přezdívaný ledovec soudného dne. Právě jeho tání by totiž mohlo mít na zvyšování hladiny moří katastrofální dopad.
Bradley doufá, že studie bude podnětem k dalšímu výzkumu, které regiony by mohly být nejvíce ohroženy a že také bude dalším podnětem pro politiky zaměřené na řešení klimatické krize. „K těmto bodům zvratu se blížíme s každým malým nárůstem teploty oceánů, s každou malou akcelerací klimatických změn,“ dodal Bradley.