Záhadné zmizení Amelie Earhartové. Slavná pilotka se z kabiny naposledy ohlásila před 80 lety
Dodnes inspiruje řadu dívek i chlapců. Američtí školáci se její životní příběh povinně učí. Amelia Earhartová v roce 1932 jako první žena bez mezipřistání přeletěla Atlantský oceán. Jiný let se jí ale stal osudným. Před 80 lety její letadlo při cestě kolem světa zmizelo nad Tichým oceánem.
Jak to se zmizením Earhartové bylo, je dodnes velkou záhadou. Jisté je jen to, že její letadlo zmizelo 2. července 1937, kdy se Earhartová a její navigátor Fred Noonan naposled ohlásili. Řekli, že jim dochází palivo a nevidí letadlovou loď, kde ho měli doplnit.
Do pátrání po nich se z rozkazu prezidenta Franklina Delano Roosevelta zapojilo americké námořnictvo. Rok a půl po jejím zmizení ji úřady prohlásily za mrtvou.
Smrt v japonském zajetí?
Někteří ale verzi o její smrti nevěří a objevují se různé konspirační teorie. V novém dokumentu televizní stanice History Channel se objevila fotografie, která má dokazovat, že Earhartová a Noonan při pádu letadla nezemřeli, ale objevili se pak na Marshallových ostrovech.
Postavy jsou na fotce vidět jen matně, ale podle autorů sedí jejich účesy nebo poměry různých částí těl, jako třeba nosu. Další historici oslovení CNN jsou k tomu ale značně skeptičtí.
Mluvilo se taky o tom, že Earhartová zemřela až v japonském zajetí. Podle jiné z teorií byla její havárie jen záminkou pro letecký průzkum japonských vojenských základen.
Další verze tvrdí, že Earhartová přežívala ještě několik týdnů na ostrově Nikumamoro v souostroví Kiribati. Ta vznikla na základě toho, že se tam v roce 1940 našla údajná kostra pilotky. Britské úřady ji tehdy identifikovaly jako mužskou, až později se ukázalo, že mohlo jít o Earhartovou.
Tuto teorii podporují i další důkazy jako pozůstatky ryb, které pilotka jedla, nebo záznamy radiové komunikace.