Jak slavili Vánoce letci v Británii a vojáci na západní frontě. Zdravili domů přes rozhlasové vlny BBC

Veselé, dojemné, ale především vždy plné naděje - takové byly vánoční pozdravy československých vojáků a letců do okupované vlasti během druhé světové války. Od roku 1939 bojovaly v československých jednotkách na východní a západní frontě desetitisíce mužů. A třeba ve Velké Británii si vojáci mohli užít jednu pro ně výhodnou tradici.

Londýn/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historické záběry z konce 2. světové války

Historické záběry z konce 2. světové války | Zdroj: Státní okresní archiv Louny

„Zde jsme skromně a nábožně kolem mikrofonu anglického rozhlasu, abychom svému kraji řekli své vánoční a novoroční pozdravy,“ zaznělo z rozhlasových přijímačů v prosinci 1940. Ke svým blízkým s nadějí, že jejich vzkaz doma uslyší, promluvil i českoslovenští vojáci z Anglie na vlnách BBC.

„U celého anglického letectva se na Vánoce vždycky držela tradice, že na Vánoce nejsou páni důstojníci, ale mužstvo a poddůstojníci, z čehož vyplývala tradice, kdy důstojníci obsluhují své podřízené,“ popisuje historik Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu.

„Na fotografii vidíme štábního kapitána Josefa Ocelku. To byl velitel 311. československé bombardovací perutě, vynikající letec a velmi oblíbený důstojník. Fotografie byla pořízena v prosinci 1941 a Josef Ocelka právě provozuje to, co většina anglických důstojníků na Vánoce, to znamená obsluhuje své podřízené. V tomto případě jim nalévá čaj,“ vypráví.

2:40

Kulka, kterou gestapo vypálilo na odbojáře Morávka, se po 82 letech našla. Uvízla v zárubni dveří

Číst článek

Jinak vypadala situace na frontě. „Drazí občané českoslovenští. Většina našich vojáků na západní frontě prožije letošní Štědrý večer a vánoční svátky v zákopech,“ pronesl vánoční pozdrav do vlasti od obléhaného Dunkerku v prosinci 1944 velitel československých jednotek generál Alois Liška.

„Fronta byla statická, nebyla pohyblivá, takže připomínalo v mnohém první světovou válku. Pobyt na frontě byl dvojího druhu,“ vysvětluje historik Jiří Plachý z Vojenského historického ústavu.

„Jednotky byly buď prvosledové, nebo zápolní, takže asi polovina prvosledových jednotek byla přímo ve frontové linii,“ doplnil.

Vánoce v roce 1944 se zároveň nesly v duchu naděje, že ty příští už budou vojáci slavit ve svobodném Československu.

Lucie Korcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme