Univerzita Karlova slaví 675 let od založení, sedmnáct fakult nyní navštěvují desetitisíce studentů
První univerzita na sever od Alp a na východ od Paříže - tou byla a stále je Univerzita Karlova v Praze. Právě v pátek slaví 675 let od svého vzniku. Založil ji český a římsko-německý král Karel IV. Založení provázel vznik tří listin - papežské buly, Eisenašského diplomu a zakládací listiny univerzity, přijaté samotným králem. Z původních čtyř fakult se rozrostla na 17 a v současnosti univerzitu navštěvují desetitisíce studentů.
Fanfáry znějící Vladislavským sálem. Tak před 75 lety začala mezinárodní slavnost k 600. výročí založení Univerzity Karlovy. Český rozhlas ji vysílal v přímém přenosu.
Poslechněte si reportáž k výročí 675 let od založení Univerzity Karlovy v Praze
Ve Vladislavském sále Pražského hradu tehdejší prezident Edvard Beneš obnovil zakládací listinu univerzity, kterou 7. dubna 1348 slavnostně přijal Karel IV. Ze zakládací listiny citujeme.
„A tak, aby naši věrní obyvatelé království, kteří bez ustání lační po plodech vědění, se nemuseli v cizích zemích doprošovat almužny,“ zní doslovná citace zakládací listiny.
Rok před oficiálním založením Karlovy univerzity vydává papež Kliment VI. papežskou bulu. Ta v Praze zřizuje obecné učení.
„Dříve se jí říkalo třeba schvalovací bula, ale samy církevní kruhy dejme tomu už v 17. století, kdy se vedly nové spory o univerzitu, ji braly za samotnou zakládací listinu,“ dodává historička Ivana Čornejová.
Třetím zakládacím dokumentem byl Eisenašský diplom z roku 1349, díky němuž získala univerzita důležitá privilegia. Karel IV. navíc diplomem potvrdil vznik univerzity jako král římský. Nebyl ale první panovníkem, který chtěl v českých zemích univerzitu vybudovat. Stejný nápad měl už král Václav II., který ho ale nedokončil. Proč? To popisuje historička Ivana Čornejová.
Univerzitní učitelé chystají protest za zvýšení platů. Často mají nižší mzdy než na středních školách
Číst článek
„Změnila se doba samotná. Na počátku 13. století, kdy chtěl založit univerzitu Václav II., zakládala univerzity pouze církev. Víceméně to byla papežská založení. O těch více než 100 let později už se situace poněkud změnila. A tradičně se vypráví, že Václav II. narazil na prudký odpor české šlechty.
České země tak dostaly důležitou vzdělávací instituci, která nabízela nejvyšší možné vzdělání. Tehdy měla čtyři fakulty - svobodných umění, medicínskou, právnickou a teologickou. V současnosti navštěvují 17 fakult největší české univerzity desetitisíce studentů z tuzemska i zahraničí.