Nález starých lyží na půdě domu v Počátkách zřejmě změní historii lyžování na Vysočině
Kdo měl první lyže na Vysočině? To už teď asi přesně nikdo nezjistí. Jasné ale je, že kolébkou lyžování na Vysočině není jen Nové Město na Moravě. Rodina Miroslavy Hromasové totiž našla na půdě domu staré dřevěné lyže, které zrekonstruovala do původní prvorepublikové podoby. Nález pomohl odkrýt pozapomenutou lyžařskou historii města i zimní slávu kateřinských lázní.
Nález starých ski na půdě jednoho domu v Počátkách a další pátrání přinesly velmi zajímavé informace. „První lyže v Počátkách se ocitly zásluhou pana Františka Novotného, syna továrníka Novotného, a jeho přítele Jaroslava Brdlíka,“ řekla pro Český rozhlas Vysočina Miroslava Hromasová, která dnes v domě továrníka žije.
Nález starých lyží na půdě domu v Počátkách zřejmě změní historii lyžování na Vysočině
„To byl majitel továrny na sukno v Batelově, pily v Kalištích a parního mlýna v Býkovci,“ dodala.
Informace o prvních lyžích, tehdy se jim říkalo ski, v Počátkách potvrdila ve svých vzpomínkách i továrníkova pravnučka Blažena Ekšlágrová, která jako poslední z rodiny v domě žila. „František Novotný na lyžích zajížděl do čtyři kilometry vzdálené pily v Kalištích,“ vzpomněla další informace Miroslava Hromasová.
Slavný norský lyžař
V knize vzpomínek místního učitele Chadima se píše, že první lyže se v Počátkách objevily už v roce 1890, tedy nedlouho poté, co v roce 1882 z norské Kristianie dovezl první lyže na území českých zemí i hrabě Jan Harrach.
Přípravy na lyžařskou sezonu v plném proudu: Stále není jasné, jak ji zasáhnou koronavirová opatření
Číst článek
Proč právě Počátky? Jistě to bylo zásluhou nadšení místních obyvatel, v čele se syny továrníků, ale také klimatickými a terénními podmínkami v okolí, především u lázní Svatá Kateřina. Právě tam se sjížděla smetánka z celé republiky.
A také tam pozvali Nikolaje Ramma Østgaarda, slavného norského lyžaře a skokana na lyžích. Závodník byl zároveň v letech 1928 až 1934 prezidentem Mezinárodní lyžařské federace a mimochodem i první zástupce Čechů na prvním mezinárodním lyžařském kongresu v Oslu. Lepšího trenéra si počátecký lyžařský spolek nemohl přát.
Aktivita místního lyžařského spolku je doložená na mnoha zachovaných plakátech, pozvánkách i fotografiích.
„V lázních Svatá Kateřina často pořádaly lyžařské závody,“ uvedla Miroslava Hromasová, která ukazuje i pozvánku na uvítací večírek Norských lyžařských kurzů v jihlavské Besedě z roku 1912. To potvrzuje, že spolek byl aktivní nejen tam, ale na celé Vysočině.