Hřál si na prsou hada? Poučený samaritán mívá po ruce bytelnou hůl

Co se dá z vyvodit z příběhů o nevděčných hadech? Že na milosrdenství, lásku, sympatie, ochotu pomoci máme zapomenout? Jen kvůli obavě, že se možná zklameme? A co když ne?

Rčení pod rentgenem Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rčení pod rentgenem Milana Slezáka: Hřál si na prsou hada.

Rčení pod rentgenem Milana Slezáka: Hřál si na prsou hada. | Foto: Osaro Konečná / iROZHLAS | Zdroj: Český rozhlas

Mezi bajkami připisovanými legendárnímu Ezopovi je příběh nazvaný Sedlák a had.

Milosrdný sedlák najde hada zkřehlého mrazem, a aby plaza zachránil, dá si ho pod šat. Had je však jedovatý a hlavně zvrhlý. Jakmile se ohřeje a rozhýbe ztuhlé tělo, svého dobrodince uštkne. A ten, než zemře, usoudí: „Právem trpím, protože jsem se smiloval nad ničemným tvorem.“

HŘÁL SI NA PRSOU HADA

Bajka známá v několika variantách nás varuje, abychom nepomáhali nevděčníkům, kteří nám ublíží, jakmile se jim trochu uleví. Srovnej s českým úslovím „Čiň čertu dobře, peklem se ti odvděčí“.

Ezopův plaz svůj proradný skutek ještě nijak nekomentuje. Promluví až had vystupující v téže bajce, ale sepsané jiným autorem, Phaedrem. Na otázku, proč zabil svého zachránce, vražedník u Phaedra odpoví: „Aby nikdo nezkoušel zlým prospívat.“

Lidského nevděčného hada si na hrudi hřáli třeba Caesar (Brutus) či anglický král Jindřich II. Plantagenet (syn Jan, zvaný Bezzemek).

Ale co se dá z takových příběhů vyvodit? Že na milosrdenství, lásku, sympatie, ochotu pomoci máme zapomenout? Jen kvůli obavě, že se možná zklameme? A co když ne?

Podobné otázky zjevně napadaly i barokního bajkáře Jeana de La Fontaina. V komentáři k své verzi historky o zlovolném plazu si na ně odpovídá takto: „Je dobré milosrdným být. Však ke komu? To problém je.“

RČENÍ POD RENTGENEM

Achillova pata, medvědí služba, Potěmkinovy vesnice... Známá rčení, jimž každý rozumí. Ale víme, co se za nimi skrývá? A znamenají vůbec to, co dřív? Po jejich stopách se v rubrice RČENÍ POD RENTGENEM vydává Milan Slezák, zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu se zálibou v historii a filosofii.

Důležitější než filozofování je ovšem u La Fontaina akce. Jeho samaritán neumírá, protože zůstane ve střehu. Takže když na něj zlovolný had vyrazí, může útočníka pohotově rozrazit na tři kusy.

Poučení?

Kdo chce mermomocí hřát zrovna hada, který nemusí mít dobrou povahu, nechť koná milosrdenství s bytelnou sukovicí po ruce.

Nebo jinak: Konáme-li už dobré skutky, zajímejme se i o jejich dopad. 

Milan Slezák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme