OBRAZEM: Kulomet i letadlo Piper. Na letišti v Ralsku si připomněli 80 let od založení samostatné brigády

Na straně Spojenců za druhé světové války nebojovali pod československou vlajkou jen letci. Na hradčanském letišti v Ralsku v sobotu slavili 80 let od vzniku Československé samostatné obrněné brigády. Akci pořádala Rota Nazdar a Československá obec legionářská.

Ralsko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Program akce „živé historie“ na letišti Hradčany zahrnoval dobový tábor československých vojáků ve Velké Británii i ukázky z jejich výcviku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z připomínky 80. let od založení Československé samostatné obrněné brigády, která se konala na letišti v Ralsku

K vidění byl například výcvik pěšího družstva s obrněným transportérem Brencarrier, družstvo s těžkým kulometem Vickers, střílející šestiliberní protitankový kanon nebo cvičící četa dvou pětadvacetiliberních kanonových houfnic. 

Díky spolupráci s aeroklubem místního letiště a příznivým povětrnostním podmínkám si diváci užili letovou ukázku repliky pozorovacího a spojovacího letounu Piper L4.

Záměrem pořadatelů bylo podle mluvčího Československé obce legionářské Miloše Borovičky předvést jednotlivé zbraně a činnost jejich obsluhy, a také vzájemnou spolupráci i cvičný boj jednotlivých složek proti sobě, aby si diváci mohli představit, jak tvrdě výcvik před invazí do Normandie probíhal.

Československá samostatná obrněná brigáda vznikla 1. září 1943 ve Velké Británii. Její základ tvořil 200. československý lehký protiletadlový pluk, jehož muži za sebou měli nasazení na Středním východě, a především bojové zkušenosti ze severoafrického Tobruku.

Generál Alois Liška

Tato brigáda byla vyzbrojena tanky a přešla pod velení zkušeného veterána z první světové války – legionáře Aloise Lišky. 

2:27

Legiovlak má nový vagon. S dalším prodloužením se ale nepočítá, už teď se na některá nádraží nevejde

Číst článek

„Její primární úkol měl být pomáhat při dobývání Československa, při osvobozování, ale v roce 1944 byla nasazena na frontu u Dunkerque. Tam se toho zhostili velmi dobře a naše čtyř a půl tisícová brigáda tam obléhala více než desetitisícovou německou posádku, která se vzdala na konci války,“ přiblížil mluvčí Československé obce legionářské Miloš Borovička. 

Spojeneckým jednotkám v celém dunkerqueském bojišti pak velel právě generál Liška a do jeho rukou němečtí vojáci a námořníci 8. května 1945 kapitulovali.

Akce se konala s podporou Ministerstva obrany České republiky a Libereckého kraje, vstup byl zdarma. Československou obrněnou brigádu si letos připomenou i na dalších akcích v České republice, třeba už 8. a 9. září na dobovém vojenském táboře v Horažďovicích na Klatovsku.

Jiří Jelínek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme