Analýza iROZHLAS.cz a Radiožurnálu ukazuje, že i Liberecký kraj má periferie, kde se lidem daří hůř, a to projevuje se ve volbách. Frýdlantsko a Českolipsko mají blíž k levicovějšímu Ústeckému kraji.
Celkem už opatření neplatí ve zhruba devadesáti katastrálních územích na Českolipsku o rozloze přibližně 750 kilometrů čtverečních. Jde o kruh okolo posledního nálezu nakaženého divočáka.
Na letišti Hradčany byl k vidění například výcvik pěšího družstva s obrněným transportérem Brencarrier, družstvo s těžkým kulometem Vickers nebo střílející šestiliberní protitankový kanon.
Ministerstvo uvedlo, že se armáda v Ralsku nechystá obnovovat letecký provoz na letišti Hradčany. Újezd by měl sloužit hlavně pro občasná několikadenní cvičení.
V českém tisku se v sobotu dočtete, že ve vojenských lesích by mohly najít útočiště včely. Bývalé vojenské újezdy jsou díky zachovalé přírodě pro jejich chov ideální, píše regionální Deník.
Hořelo zhruba na ploše 80 krát 80 metrů. Zásah komplikoval těžko přístupný skalnatý terén, hasičům proto pomáhali vrtulník, který se závěsným bambi vakem hasil shora.
Čeští a američtí výsadkáři absolvují největší letošní společné cvičení. Vojáci obsadili opuštěné letiště v bývalém vojenském újezdu Ralsko. Skoro 300 mužů se sneslo s padákem na dřívější přistávací plochu. Za úkol měli také dobýt blízké mosty a opevnění z 30. let kolem města Mimoň. Manévry mají ukázat, jak dokážou armády NATO spolupracovat.
Dvaadvacet metrů vysokou rozhlednu, rozlehlé dětské hřiště, pěší naučnou stezku, hotel, restauraci, kemp, dětskou zoo či lanové centrum najdou zájemci v novém sportovně-rekreačním areálu Vrchbělá v Ralsku. Jeho součástí je také sedmikilometrová dráha, která by měla v létě sloužit vyznavačům kolečkových bruslí a v zimě běžkařům. Stavba areálu, který se otvírá právě dnes, trvala šest let a Středočeský kraj za ni zaplatil přes 150 milionů korun.
Česko má sedmý geopark. Nejnovější přírůstek se rozkládá na území bývalého výcvikového prostoru Ralsko a nese i stejný název. Oblast o rozloze skoro 300 kilometrů čtverečních se má postupně přeměnit na přírodní rekreační oblast.
Ministři obrany a životního prostředí slíbili pomoc při zvelebování bývalého vojenského prostoru Ralsko na Českolipsku. Liberecký kraj chce v lesích, kde do 90. let sídlila sovětská vojska, odstranit škodlivé látky z podzemních vod, zbourat ruiny budov a odstranit černé skládky. V rozpočtu mu ale chybí peníze.
V lesích bývalého vojenského prostoru Ralsko na Českolipsku se jako na jediném místě v republice testují sirény včasného varování. Do léta tak můžou obyvatelé okolních obcí slyšet nejen zvuk sirén, ale i mluvená hlášení, která varují třeba před únikem chemických látek.
Nenápadný kostelík svatého Havla v Ralsku na Českolipsku se díky svým freskám zařadil mezi nejvýznamnější památky Libereckého kraje. Kromě figurálních maleb zdobí fresky i rozličné obrazce. V současnosti se restaurují a konzervují. První práce na jejich odkrývání se datují do roku 1993, ale teprve před rokem se podařilo odborníkům odkrýt všechny fresky v presbytáři.
Ralsko na Českolipsku se dostalo mezi 15 finalistů soutěže Roma Spirit. Letošního ročníku se zúčastnilo více než 100 jednotlivců, neziskových organizací a obcí, které pomáhají aktivně řešit situaci sociálně slabých. Město do soutěže postoupilo za rychlé zřízení řady aktivit pro vyloučené lokality v Náhlově a na Ploužnici.
V Ralsku na Českolipsku lze v těchto dnech potkat zahalené ženy, Talibánce i vojenské jednotky. Část bývalého vojenského prostoru se totiž změnila v malý Afghánistán. Přibližně 1400 příznivců vojenství se tam sešlo na akci, která simuluje činnost Mezinárodních bezpečnostních podpůrných sil /ISAF/. Na největší akci tohoto druhu v České republice přijeli například hráči ze Slovenska, Německa, Irska i Kanady.
V bývalém vojenském prostoru v Ralsku na Českolipsku zůstávají dál místa, která je třeba zbavit ekologické zátěže. V době, kdy tam sídlily sovětské armádní jednotky, se do půdy se dostaly pohonné hmoty i motorové oleje. Po skoro dvou letech, co se práce na jejím čištění zastavily, jsou stále vidět vrty, které sloužily k odstraňování kontaminace. Práce se teď mají opět rozeběhnout.
Za posledních patnáct let se počet obyvatel v Ralsku na Českolipsku zvýšil o více než 1200, práce pro ně ale chybí. Město v bývalém vojenském prostoru sice lidem nabídlo bydlení, za prací ale musí dojíždět. To se má v nejbližších letech změnit.
Ztráty způsobené pytláky na rybnících v bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku jsou za poslední rok menší. Ubývá totiž těch, kteří chytají ryby kvůli zisku. Dnes loví především proto, aby si sami přilepšili. Není to nic neobvyklého a podle rybářů to tak už nějakou dobu funguje. Českolipsko patří v Libereckém kraji k regionům s dlouhodobě nejvyšší mírou nezaměstnanosti.
Obyvatelé Borečku, městské části Ralska na Českolipsku, mají sice vodovod, ale pitná voda z něj už více než 13 let neteče. Voda z vrtu, na který je vodovod napojený, už několikrát překročila povolené množství dusičnanů. Pít se nedá ani s použitím speciálních filtrů.
Počet krádeží aut a jejich poškozování by se v Ralsku na Českolipsku mohl snížit. Ve městě už více než měsíc funguje pět pohyblivých kamer. Ty tu nikdy předtím nebyly a strážníci teď ve služebně sledují aktuální dění především na parkovištích.
Ralsko na Českolipsku je rozlohou čtvrtým největším městem v České Republice, přesto má přibližně jen dva tisíce obyvatel a jedno sídliště v městské části Ploužnice. Sídliště nemá kromě panelových domů a jednoho malého obchůdku nic a postupně se z něj stává ghetto, vyloučená lokalita, kam se stěhují sociálně slabí. Město chce situaci změnit. Pomoci má i stavba nové školy.
Ralsko na Českolipsku je podle rozlohy čtvrté největší město v České republice. A navíc toho po něm dost najezdíte, aspoň pokud jedete z Kuřívod do Náhlova. Tyto dvě městské části spojovala ještě před rokem silnice III. třídy. Dnes už to ale neplatí. Pokud nemáte speciální povolenku, čeká vás při cestě mezi nimi zhruba dvacetikilometrová objížďka.
V Ralsku na Českolipsku bude možná stát větrná elektrárna. V části Náhlov, která má kolem sta obyvatel, chce společnost Green Energy 3000 postavit asi deset obřích větrníků. Firma, která chtěla už dříve v Ralsku podnikat s fotovoltaikou, slibuje, že pokud s tím nebudou obyvatelé souhlasit, stavět se nebude.
V bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku možná vznikne ráj pro turisty a rekreanty. Za přírodou i rekreací by tam mohli lidé vyrazit do geoparku, který by se rozkládal na více než sedmnácti hektarech. Nabídnout by měl skoro nedotčenou krajinu a zajímavá místa.
Bývalý vojenský výcvikový prostor Ralsko na Českolipsku je od roku 1993 přístupný veřejnosti. Houbaři s košíkem se tam míjejí s lidmi, kteří les procházejí s detektorem kovů. Podle policejního pyrotechnika Josefa Pavinského si hledači kovů z bývalého vojenského prostoru neodnášejí jen sběrateli vyhledávané militárie.