Archeologové v Iowě objevili lebku pravěkého mastodonta. Zjišťují, zda mohl potkat první lidi
Archaeologists in Iowa have found an ancient mastodon skull that's estimated to be over 13,000 years old. pic.twitter.com/BbCPu10R9Z
— USA TODAY (@USATODAY) August 20, 2024
Američtí archeologové na jihu státu Iowa během vykopávek objevili dobře zachovalou lebku mastodonta. Nález se podle archeologů datuje do doby prvních lidí na americkém kontinentu. Informoval o tom deník USA Today.
Před nedávnem vědci společně se členy místní komunityv Iowě na jihu státu odkryli několik mastodyniích kostí, které pocházely hlavně z lebky tohoto pravěkého savce. Výkopové práce trvaly 12 dní a Americký deník USA Today o výsledcích informoval jako o senzačním archeologickém nálezu.
První lidé se v Americe usadili o více než 15 000 let dřív, než si vědci doposud mysleli
Číst článek
Vědci z Iowské univerzity se na základě metody radiokarbonového datování domnívají, že mají před sebou 13 600 let starou lebku. Objevený mastodont tak žil ve stejné době, kdy do oblasti přišli první lovci a sběrači. Výzkumníci mají teď před sebou pečlivou analýzu kostí a budou pátrat po důkazech, jestli se jejich mastodont potkal s lidmi.
Všechno začalo už v roce 2022. Johna Doershuka, státního archeologa státu Iowa, kontaktoval obyvatel z waynského okresu, který na soukromém pozemku v korytě potoka objevil nezvykle dlouhou kost. Zjistilo se, že jde o stehenní kost mastodonta.
Archeologové se proto na podzim rozhodli lokalitu důkladněji prozkoumat a měli štěstí. Narazili na zlomený kel, který byl zapíchnutý v korytě potoka. Týmu se naštěstí podařilo získat dostatek finančních prostředků, aby vykopávky mohly pokračovat.
Letos v srpnu se tým archeologů na jih Iowy vrátil, aby „pečlivě vykopal lebku a několik dalších kostí mastodonta, které pravděpodobně pocházejí ze stejného zvířete,“ napsala Iowská univerzita v tiskové zprávě.
Mastodont je dnes již vyhynulý druh z čeledi slonovitých. Pravděpodobně se živil listy. Na Zemi se objevil před 23 miliony až 2,6 miliony let. Na území Severní Ameriky s největší pravděpodobností žil ještě před 11 700 lety a byl tak současníkem prvních lidí.
zdroj: Encyklopedie Britannica
Interakce s člověkem
V rámci srpnových vykopávek tým také narazil na pár artefaktů, které vyrobil člověk. Objevené kamenné nástroje byly sice o několik tisíc let mladší než lebka mastodonta, ale našel se tak první důkaz o pobývání člověka v povodí potoka.
Vědci věří, že se jim podaří odkrýt další nálezy. Usilovně pátrají po důkazech, které potvrdí, že nalezený exemplář přišel s lidmi do styku. Hledají i odpověď na otázku, jak se zvíře do koryta potoka dostalo.
„Opravdu doufáme, že najdeme důkazy o interakci člověka s tímto tvorem - možná hroty projektilů a nože, které byly použity k zabití zvířete a k počátečnímu porcování,“ řekl Doershuk. „Potenciální důkazy jsou také na samotných kostech - mohly by tam být identifikovatelné stopy po řezu.“
Vědci ještě budou objevené kosti dál zkoumat. Hned jak výzkum dokončí a kosti zakonzervují, zamíří mastodont do muzea Prairie Trails v Corydonu.
Další nálezy
Nález z Iowy není jediným prehistorickým nálezem ve Spojených státech za poslední dobu. I v Mississippi objevil muž na začátku srpna mamutí kel. Čtyřmetrový kel mastodonta pak našel muž z Floridy na dně oceánu u pobřeží Venice.
Loni v květnu nedaleko města Beulah v Severní Dakotě čekal jiný zajímavý objev na místní horníky. Narazili na přes dva metry dlouhý mamutí kel. Během výkopu v Severní Dakotě archeologové vykopali přes 20 kostí, které byly klasifikovány jako jedna z vůbec nejkomplexnějších mamutích koster, které se v tomto státě našly.