Svatováclavská koruna v minulosti vypadala jinak. Zdobily ji větší kameny, tvrdí odborník
Ještě do úterý je možnost prohlédnout si korunovační klenoty. Jejich vystavení u příležitosti 30. výročí vzniku České republiky v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mělo původně v sobotu skončit. Český rozhlas měl jedinečnou příležitost prozkoumat s odborníky opravdu velmi zblízka nejvzácnější část, téměř 700 let starou Svatováclavskou korunu. Včetně detailů, které návštěvníkům zůstávají ukryty.
Oproti tomu, jak Svatováclavskou korunu vidí návštěvníci, tak vědci ji zkoumají bez čepičky. Díky tomu je vidět i několik detailů, o kterých řada lidí neví.
„Koruna má čelenku se čtyřmi liliemi,“ říká Petr Chotěbor z odboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky.
„Je ze čtyř dílů, které jsou spojeny závlečkami. Ty nahoře vrcholí vždy červeným kamenem,“ dodává. „Díly jsou propojené oblouky, kterým se říká kamáry,“ popisuje expert.
„Ještě za Karlova života byly tam osazeny větší kameny. Na čelní straně, která je teď otočená k nám můžeme při pozorném pohledu vidět, že tam jsou dírky pro starší osazení. Je skutečně možné že dnešní zadní strana byla původně tou čelní,“ líčí Chotěbor a otáčí korunu v bílých rukavicích na dvakrát tak, aby se posunula jenom o čtvrtinu.
Noční směna v katedrále svatého Víta. Korunovační klenoty před výstavou fotili a zkoumali historikové
Číst článek
„My se toho dotýkáme co nejméně a z co největším respektem. Teď máte před sebou pohled na zadní stranu,“ vysvětluje.
Můžeme vidět věc, kterou z dálky nevidíme, když jako návštěvníci se koukáme do Gočárovy vitríny, kde je většinou Svatováclavská koruna vystavena. Na té straně je 15 spinelů, které jsou na první pohled červenovínové. Ve skutečnosti dva z nich nejsou spinely. Na pravé straně je vidět, že jeden kámen je spíše do modra a druhý má šedý bezbarvý odstín.
„To jsou kameny, které opravdu nejsou spinely. Jsou podloženy červenou fólií, aby ta kompozice nebyla tak rušena,“ říká Chotěbor.
Na Svatováclavské koruně je 97 kamenů a 20 perel.