V Herculaneu objevili kostru ‚posledního uprchlíka‘. Muž se zřejmě snažil utéct před erupcí
#Napoli Scavi Ercolano, trovato scheletro di uomo fermato dall’eruzione a un passo dal... https://t.co/PgS7BTAnrb pic.twitter.com/c6kyh5rmS2
— CorriereMezzogiorno (@corrmezzogiorno) October 15, 2021
Ve starořímském městě Herculaneum, které podobně jako Pompeje zničil v roce 79 výbuch sopky Vesuv, archeologové nalezli jedinečnou kostru muže. Uvedla to v pátek agentura ANSA. Podle pozice kostry se archeologové domnívají, že muž patřil mezi lidi, kterým se nepodařilo utéct z města, a dali mu přezdívku Poslední uprchlík. Objev by archeologům a historikům mohl pomoci zmapovat poslední momenty města před jeho zánikem.
Kostru muže archeologové objevili v místech, kde bývalo pobřeží. Hlavu měl otočenou směrem k moři a v jeho blízkosti byly ohořelé trámy, které ho pravděpodobně zranily či usmrtily. Jednalo se zřejmě o muže ve věku 40 až 45 let. Jeho kosti jsou zbarvené do ruda, což jsou podle archeologů stopy po jeho krvi.
V oblasti archeologové vedli průzkum v 80. a 90. letech. Nedaleko od místa letošního nálezu objevili kostry zhruba 300 lidí, kteří zřejmě čekali na záchranu loděmi. Podle místa nálezu a pozice kostry se archeologové domnívají, že muž se neúspěšně snažil dostat na člun, který by ho zachránil před zkázou.
Archeologové ale nevylučují, že se mohlo jednat o vojáka, který se snažil organizovat evakuaci z města.
„Od tohoto objevu hodně očekáváme,“ uvedl ředitel archeologického parku Francesco Sirano. Doufá, že díky novým technologiím se archeologům podaří zmapovat nové detaily o posledních hodinách existence Herculanea.
Město bylo zničeno v roce 79 krátce po výbuchu sopky Vesuv. Herculaneum zasáhlo takzvané pyroklastické mračno, které tvoří žhavé sopečné plyny a popel. Mračno se rychle pohybuje a vyznačuje se velmi vysokou teplotou.
V případě starořímského města odborníci odhadují teplotu až na 700 stupňů. Podle spisů Plinia mladšího se jeho strýc Plinius starší snažil uspořádat evakuaci obyvatel za pomoci lodí. Pokus ale skončil neúspěchem a sám Plinius starší při erupci zahynul.