Od okupace nacisty uplynulo 82 let. ‚Našemu národu bude zabezpečena svébytnost,‘ sliboval tehdy Hácha
Šest let, jeden měsíc a devatenáct dní – tak dlouho trval Protektorát Čechy a Morava, který před 82 lety vyhlásil na Pražském hradě Adolf Hitler. 15. března roku 1939 obsadily jednotky německého wehrmachtu Čechy, Moravu i Slezsko. Českoslovenští vojáci dostali rozkaz, aby německému vojsku nekladli odpor.
Okupaci území svým podpisem stvrdil tehdejší prezident Emil Hácha. Podle historika Víta Smetany z Ústavu pro soudobé dějiny k tomu byl donucen říšským kancléřem Adolfem Hitlerem.
„V tom smyslu, že pokud nepodepíše, tak že Praha bude druhý den hned dopoledne bombardována Göringovou luftwaffe,“ řekl pro Radiožurnál.
Hácha, který u vyjednávání v Berlíně prodělal srdeční záchvat, vyzýval obyvatele k zachování klidu.
„Dostalo se mi slibu, že našemu národu bude zabezpečena svébytnost a svéprávný vývoj národního života,“ řekl tehdy v projevu.
Rozhlas vyzýval ke klidu
Okupace Československa pak začala 15. března v šest hodin ráno. Z ochozu před Národním muzeem v Praze toho dne komentoval příjezd německé armády na Václavské náměstí, kam se vojáci dostali dopoledne, reportér německého rozhlasu.
Ke klidu obyvatele nabádal i Československý rozhlas. „Páteří národa jest a může být jenom jeho mravní síla a solidarita v dobrém i zlém osudu,“ znělo z vysílání.
Šest let protektorátu si vyžádalo přibližně 343 tisíc obětí. Nacistická okupace skončila osvobozením spojeneckými armádami v květnu roku 1945.