V den příchodu Reinharda Heydricha do Prahy byl Havelka zatčen a podle nacistických plánů měl být obžalován z velezrady. Po mnoha Háchových intervencích byl propuštěn do domácího vězení.
Tiso byl v roce 1947 odsouzen za vlastizradu k trestu smrti. Podílel se na likvidaci slovenského židovského obyvatelstva a zavlečení Slovenska do války.
Když před speciálním Národním soudem měl stanout Jan Antonín Baťa, byla to velká událost. Cílem bylo především odsoudit kapitalistický liberální systém a také ho zdiskreditovat.
Prezident Miloš Zeman pronesl svůj poslední vánoční projev. Poslechněte si ho spolu s projevy všech československých a českých prezidentů od dob T. G. Masaryka.
Před 80 lety se v Berlíně odehrál okázalý pohřeb protektora Reinharda Heydricha, na kterém hovořil i Adolf Hitler. O pár hodin později gestapo obklíčilo středočeskou obec Lidice.
Před 80 lety zemřel zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich. Podlehl zranění, které mu způsobili parašutisté Josef Gabčík a Jan Kubiš. Přinášíme rekonstrukci dění v protektorátu 4. června 1942.
15. března 1939 německá vojska začala obsazovat zbytek Československa. Dovršila tak mnichovskou zradu ze září 1938. Šest let nacistické diktatury je jedno z nejtemnějších období českých dějin.
Soud měl Syrovému vyčítat třeba to, že nevydal rozkaz ke zničení vojenského materiálu, že si podal ruku s hlavou nacistického Německa Adolfem Hitlerem nebo že se účastnil přehlídek německého vojska.
Gustáv Husák tajil své zdravotní problémy i před svým nejbližším okolím, kdežto o nemocech Ludvíka Svobody vycházely referáty na stránkách Rudého Práva.
28. září 1941 v poledne začalo v protektorátu Čechy a Morava platit stanné právo, které stálo život stovky českých vlastenců. Stanné soudy rozhodovaly o osudech tisíců lidí.
O obnovu řízení a zrušení verdiktu zažádal advokát Lubomír Müller, na kterého se kvůli tomu obrátil praprasynovec generála. Státní zastupitelství žádosti o návrh na obnovu řízení vyhovělo
Byl mezi nimi například bývalý předseda vlády Jaroslav Krejčí, ministr národní obrany Jan Syrový nebo Josef Kliment – politický tajemník prezidenta Emila Háchy.
15. března roku 1939 obsadily jednotky německého wehrmachtu Čechy, Moravu i Slezsko. Českoslovenští vojáci dostali rozkaz, aby německému vojsku nekladli odpor.
Před 80 lety, 15. března 1939, obsadila nacistická vojska Čechy a Moravu a o den později vůdce třetí říše Hitler na Pražském hradě vyhlásil protektorát Čechy a Morava.
Adolfa Hitlera přitahoval bohatý zbrojní průmysl. V rámci svého plánu si nemohl dovolit žádnou pochybu. I proto měla násilná okupace Československa vypadat jako pacifikace, kterou si Češi sami přejí.
„Hácha preferoval lidské před politickým. Tedy etiku lidskou, kdy nejvyšší hodnotou je záchrana lidského života, před idealistickou etikou národní cti,“ říká historik Josef Tomeš.
Před 80 lety se stal v pořadí třetím československým prezidentem Emil Hácha. Na Pražský hrad nastoupil za mimořádných okolností – po přijetí mnichovské dohody a abdikaci Edvarda Beneše.
Emil Hácha nastoupil na Pražský hrad za mimořádných okolností – po přijetí Mnichovské dohody a po abdikaci Edvarda Beneše. I celé jeho prezidentství bylo nestandardní.