Místo mrakodrapu Studiový dům na Vinohradech. Před 20 lety začala dostavba areálu rozhlasu

Přesně před 20 lety, 31. března 1998, byl položen základní kámen takzvaného Studiového domu v pražské Římské ulici. Byla tak zahájena dostavba areálu Českého rozhlasu na Vinohradech. Ze studiového domu vysílají mimo jiné stanice Českého rozhlasu Radiožurnál, Dvojka nebo Vltava.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český (dříve Československý) rozhlas sídlí v Praze na Vinohradské (dříve Fochově) třídě už od roku 1933. Funkcionalistická budova, kterou navrhnul architekt Bohumil Sláma a která byla od začátku projektována právě pro rozhlas, přestávala na konci 80. let stačit.

OBRAZEM: Před 84 lety začalo vysílání Československého rozhlasu z budovy, ve které sídlí dodnes

Číst článek

Proto padlo rozhodnutí postavit v Praze na Pankráci zcela novou budovu, projektovanou přímo pro rozhlasové účely. Po rozpadu Československa - a s tím spojeným i rozdělením rozhlasu - se ale stal pankrácký mrakodrap příliš velký a především drahý.

K tomu ještě přibyly problematické majetkoprávní vztahy a nejasnosti o tom, kdo má vlastně dostavbu mrakodrapu zaplatit. K definitivnímu ukončení projektu došlo v roce 1995.

Český rozhlas proto nedostavěnou budovu prodal. Ze získaných peněz se pak měla zaplatit rekonstrukce historické budovy rozhlasu a postavit úplně nový Studiový dům. Kvůli tomu došlo ke zbourání nejstarší části budovy v Římské ulici.

Stavba byla problematická hned ze dvou důvodů. Nalézala se v památkově chráněné oblasti a 10 a 30 metrů pod povrchem se nacházejí tunely vlaku a metra. V soutěži o projekt proto zvítězilo studio A.D.S.N. architekti, které mělo s podobnou stavbou zkušenosti.

OBRAZEM: Haló, haló. Československý rozhlas začal vysílat před 94 lety ze stanu půjčeného od skautů

Číst článek

Demolice starých budov a vykopání stavební jámy začaly 15. ledna 1998, 31. března 1998 byl slavnostně položen základní kámen nové budovy. K slavnostnímu otevření budovy došlo na jaře 2000 a vysílat se z ní začalo o půlnoci ze 4. na 5. listopadu 2000.

Jemné otřesy, které způsobují projíždějící vlaky, odstranily takzvané pružinové izolátory.

„Dům byl postaven v rekordním čase. Stejně rychle byl nastěhován potřebnými technologiemi. Vysílat se z něj začalo za necelé tři roky od vyhloubení stavební jámy, což rozhodně není běžné. Zasloužily se o to všechny stavební firmy, které odvedly vynikající práci. Stejně tak je nutno vyzdvihnout i všechny pracovníky z řad Českého rozhlasu, kteří se na projektových i dokončovacích pracích podíleli,“ popsal tehdejší vedoucí investičního oddělení Českého rozhlasu Milan Lička.

Ze Studiového domu dnes vysílají stanice Českého rozhlasu Radiožurnál, Dvojka, Vltava nebo Radio Praha, které zajišťuje vysílání do zahraničí v šesti světových jazycích. V budově se nachází také archiv Českého rozhlasu.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme