„Je to historické sídlo naší obce, která kontinuálně existuje od druhé poloviny 19. století doposud. Byl to spolkový dům, kde jsme měli sídlo,“ říká předseda Židovské obce Brno.
Na svět přišla jen několik týdnů před vypuknutím Slovenského národního povstání. Na rozdíl od mnoha jiných novorozenců to v jejím případě znamenalo velmi tenkou hranici mezi životem a smrtí.
Nárůst incidentů vzrostl loni po 7. říjnu, kdy zaútočilo palestinské teroristické hnutí Hamás na Izrael. Uvedla to Bianca Loyová ze střediska RIAS, které antisemitské nálady v Německu sleduje.
Židovská obec v Brandýse nad Labem vznikla před pěti sty lety, ale její konec přišel během nacistické okupace Československa. Dnes na ni pamatují v dublinské synagoze, kde mají tóru z Brandýsa.
Poslanec Grzegorz Braun řekl, že se za své chování nestydí. Později od řečnického pultu prohlásil, že „není možné, aby se v polském Sejmu odehrávaly akty talmudického kultu“.
V ruském Dagestánu vtrhly stovky mužů na letiště a hledali pasažéry z Tel Avivu. Protiizraelský protest si vyžádal několik zraněných, šedesát osob bylo zadrženo. Jaké je pozadí těchto událostí?
Není přesně spočítáno, kolik židovských uprchlíků přicestovalo do Palestiny v letech 1938–1944: odhaduje se, že několik tisíc. Další velká přistěhovalecká vlna se zvedla v letech 1947–1949.
„Tito Židé jsou lidé, kteří zabíjeli proroky jako ovce. Z tohoto důvodu je Bůh proklel,“ stálo na plzeňském stánku s kebabem. Majitel pro ČTK uvedl, že útok Hamásu na Izrael nepovažuje za špatný.
V uličkách středoukrajinské Umaně tančí, zpívají a radují se tisíce chasidů. Podobně to určitě vypadalo i ve středověku, kdy tady chasidští Židé tvořili většinové obyvatelstvo.
„Z pohledu 21. století to zní nepochopitelně, ale v té době byl panovník skutečně pánem židů. Židé patřili přímo královské pokladně. Panovník mohl na jejich majetek sáhnout v podstatě kdykoliv.“
Zvuk sirén v úterý na dvě minuty zastavil život v Izraeli. Lidé v židovském státě a po celém světě si připomínali na 6 milionů židovských obětí nacistického holokaustu.
Lidé v Polsku si ve středu připínají na oblečení žluté narcisy. Jde o symbol protinacistického povstání Židů ve varšavském ghettu. Vypuklo přesně před 80 lety.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se při zavedení opatření odvolal na doporučení šéfů bezpečnosti. Cílem je zabránit podobným střetům, jaké se v mešitě Al-Aksá staly před týdnem.
Svatý Štěpán podle legendy položil život za víru v Ježíše Krista. A stal se prvním křesťanským mučedníkem. I s tímto svátečním dnem se pojí různé vánoční zvyky.
Ze 45 synagog zbyly v ukrajinském Dnipru pouze tři. Synagoga Zlatá růže v židovském centru Menorah, největším centru tohoto typu na světě, se v těchto dnech stala i centrem pomoci uprchlíkům.
Svitek patří k 1564 svitkům shromážděným nacisty za druhé svetové války ze židovských komunit a prodaným v 60. letech 20. století do Londýna z bývalého Československa.
V praxi nyní podle agentury ale nebude mít rozhodnutí soudu bezprostřední dopad. Svatostánky, které stížnost podaly, se totiž již nacházejí v oblasti s mírnějším stupněm rizika.
„Chci Brnu dát novou vilu Tugendhat,“ hlásá spisovatel Martin Reiner, který usiluje o vznik moderního muzea mapující osudy Židů na Moravě. Pro projekt má již předschválený pozemek.
Zatím nelze podle něj identifikovat žádný náhrobek, ani místo původu kamenů. Práce v části Václavského náměstí, kde se kameny našly při rekonstrukci, jsou přibližně v jedné čtvrtině.
Chanuka je stejně jako všechny židovské svátky pohyblivým svátkem. Připomíná zázrak při opětovném vysvěcení chrámu po povstání Makabejských před více než 2100 lety.
Přezdívalo se jim Ritchie Boys. Měli speciální vojenský výcvik, uměli perfektně německy a Američané je nasazovali třeba jako špiony. Do USA ale utekli z nacistického Německa, byli totiž Židé.
O vývoj na planetě se tolik nebojím, říká vrchní rabín Karol Sidon. Judaismus nám podle něj naznačuje cestu, která vede k příchodu mesiáše a záchraně lidstva. Není to ale možné bez porodních bolestí.