Výjimečný objev, jásají archeologové. Při stavbě metra našli v Římě akvadukt starý přes 2300 let
Stavba nové linky metra v centru italské metropole odhalila zbytky zřejmě nejstaršího římského akvaduktu. Podle italských archeologů jde o výjimečný objev. Kromě části vodovodního potrubí starého více než 2300 let se při stavbě římského metra našla i hrobka z doby železné.
„Zbytky akvaduktu byly objeveny při hloubení šachty metra linky C, jejíž výstavba začala před dvěma lety," popsala archeoložka Simona Morrettaová. Dodala, že výjimečný objev se nachází v hloubce asi 20 metrů, jen kousek od slavného Kolosea.
Podle Morrettaové i dalších archeologů jde s největší pravděpodobností o akvadukt Aqua Appia, který byl postaven v roce 312 před Kristem. Tento nejstarší římský akvadukt zásoboval obyvatele Říma asi 73 tisíci kubických metrů vody denně.
Archeologové u Jeruzaléma objevili 1400 let staré mince. Svědčí o dobytí města Peršany
Číst článek
Byl postaven z kvádrů vulkanického původu a v téměř celé své délce 16,5 kilometru vedl z bezpečnostních důvodů pod zemí. V pátém a šestém století byl využíván jako kanalizace.
Asi 32 metrů dlouhá část akvaduktu, která byla objevena, bude nyní demontována a kousek po kousku vyzdvihnuta na povrch, aby mohla být znovu spojena a vystavena pro veřejnost.
Kromě antického vodovodu byla nyní při stavbě římského metra objevena i hrobka z doby železné v hloubce asi 18 metrů. V ní se našlo mnoho předmětů uložených do země spolu s nebožtíky. Podle španělského deníku ABC jsou mezi nimi i zbytky jídla, respektive zvířat či drůbeže, což pomůže archeologům a historikům dokreslit obrázek o jídelníčku starých Římanů.
Během stavby linky C byla už nalezena řada archeologických předmětů. Mohli si je už o tomto víkendu prohlédnout zájemci během „dne otevřených dveří" v nové stanici San Giovanni, kde bylo vytvořeno minimuzeum a která má být uvedena do provozu na podzim.
#Roman #Aqueduct Discovered under Piazza Celimontana during construction work for line C of #Rome’s metro https://t.co/rbMVoKvWB9 pic.twitter.com/8Bc33gJmx8
— Tiziana Matarazzo (@tiziana_archeo) 5. dubna 2017