Pelta i předseda slovenského svazu Kováčik chtějí společnou fotbalovou ligu
Na Besedě v Olomouci „Víc než hra“ jednali předsedové fotbalových svazů České i Slovenské republiky Miroslav Pelta a jeho protějšek Ján Kováčik o možnosti uspořádání společné ligy, co tomu brání a také novému konceptu evropského šampionátu, který by mohl být aplikovaný v roce 2020, a mohl by oba státy zajímat.
Co se společné fotbalové ligy obou zemí týká, tak se oba předsedové Pelta i Kováčik shodli na tom, že je to aktuální téma a je potřeba co nejrychleji vyřešit, jestli má smysl o tom uvažovat.
„Na Slovensku o to zájem je. Ne náhodou toto téma otevřel i premiér Robert Fico na společném zasedání české a slovenské vlády. Naše kluby i Slovenský fotbalový svaz má zájem o společnou fotbalovou ligu. Ale pokud se bavíme o společné česko-slovenské lize, tak ne podle modelu české ligy se slovenskými účastníky. Pokud slovenské kluby splní podmínky, budeme chtít, aby minimálně šest slovenských klubů v lize hrálo,“ říká předseda SFZ Ján Kováčik.
Problémem ovšem může být fakt, že na Slovensku není tak rozvinutá infrastruktura. Podmínky pro vstup do české nejvyšší soutěže navíc splňuje pouze stadion v Žilině. Na schůzce se řešili také podmínky nastavené mezinárodní organizací UEFA pro postup do evropských pohárů.
„Nejdůležitější je, abychom se oboustranně dohodli, že Slovensko i Česká republika o to má zájem. Podrobnosti, koeficienty a všechny ostatní věci, které s tím souvisí, bychom pak dokázali vydiskutovat. Pokud bude vůle, řešení se najde,“ shrnul Miroslav Pelta a dodal:
„Na Slovensku musí být rychle vybudovaná infrastruktura, aby to přineslo nové prostředky z prodeje televizních práv společné ligy a samozřejmě i na české straně. Všechny kluby dnes zajímá jedna věc a to jsou příjmy. Bude to o tom, jaké sponzory z jednotlivých národních svazů i vlád se podaří nalákat. Je třeba navýšit finanční prostředky na provoz profesionálních klubů.“
V Olomouci je i poradce šéfa UEFA William Gaillard, který potvrdil, že v evropské fotbalové unii panuje nadšení kvůli myšlence, že by se ME v roce 2020 konalo ve 13 městech napříč Evropou. České ani slovenské město ovšem zatím ve výběru nefiguruje, právě kvůli problémům s infrastrukturou.
Seznam měst pro ME je předčasný a bude se měnit
„Zúčastnil jsem se v minulých dnech jednání v Tallinu o konceptu evropskému šampionátu v roce 2020. Můžu potvrdit, že na plánu měst český zástupce není, ale myslím si, že plán je předčasný. Zástupci UEFA jasně řekli, že se konkrétní jména budou teprve řešit, nejdřív musí rozhodnout, jaký koncept zvolí. Zatím je ovšem hodně neznámých,“ nechal se slyšet Pelta.
„Všechny zúčastněné země na mítinku tuto myšlenku jednoznačně podporovaly. Já osobně si umím představit, že bychom za Českou republiku jeden stadion s požadovanou kapacitou zvládli připravit. Na našem území je více měst zvažujících stavbu nového stadionu – Brno, Ostrava, Praha.“
Ve čtvrtek zahájí disciplinární komise FAČR řízení v korupční kauze
Číst článek
Objevila se informace, že FAČR má zájem odkoupit strahovský areál. Zdá se tedy, že ožívá myšlenka národního stadionu. Přímou souvislost s ME 2020 však Pelta v současné době odmítá.
„Kroky, které podniká Výkonný výbor ve věci majetku ČSTV na Strahově, nám pouze vytváří prostor pro budoucí řešení. Dnes si neumím představit, že bych přišel za ministrem financí Kalouskem a řekl mu o nápadu postavit národní stadion, protože se teď řeší existenční problémy země. Nejsou na to teď peníze. I do budoucna by se ale mohl objevit silný privátní investor.“
"Slovensko ani Česká republika na seznamu nefiguruje, protože nedisponujeme stadionem pro padesát tisíc diváků, což UEFA stanovila jako jedinou podmínku v prvním kole. Pokud se kapacita sníží na třicet nebo pětatřicet tisíc, věřím, že minimálně Česko se tam pak může objevit,“ uzavírá předseda Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik.