Fotbalové kluby začínají strádat kvůli novele loterijního zákona
Až o 250 milonů korun za rok mohou přijít české profesionální fotbalové kluby v důsledku novely loterijního zákona. S varovnou zprávou přišel místopředseda fotbalové asociace Dušan Svoboda, který jako šéf ligového shromáždění mluví za české profesionální kluby. Peníze, které dříve sázkové společnosti rozdělovaly sportovním oddílům, teď zjednodušeně řečeno dostanou stát a města a bude na nich, jak s nimi naloží.
Možná se vám to už někdy stalo, pročetli jste si smlouvu a to nejzásadnější a pro vás také nejbolestnější jste v textu přehlédli. Nestálo to totiž v titulku ani v hlavním odstavci, ale někde dole, navíc to bylo napsané tím nejmenším možným písmem.
Nový loterijní zákon pochopitelně žádné triky neobsahuje, přesto jisté skryté nebezpečí pro život fotbalového nebo obecně sportovního klubu také představuje. Na papíře může sice všechno vypadat krásně, ale realita bude podle místopředsedy fotbalové asociace a šéfa ligového shromáždění Dušana Svobody poněkud jiná.
"Bohužel v ideálním světě nežijeme. Kdyby to tak bylo, tak by na tom sport samozřejmě získal více prostředků. I fotbal. Ale to je pohádka," říká Svoboda.
Aby města rozdala sportovcům všechny peníze získané na úkor sázkových společností?
"Těžko, k tomu je nikdo nepřinutí," uvědomuje si Dušan Svoboda. A pokud někde na radnici zrovna nebude sedět fotbalový, hokejový nebo basketbalový fanoušek či spíše fanatik, mohou mít kluby smůlu.
"V současné době město dává na sport nějaké peníze, řekněme x. Teď mu přibyde deset milionů korun, takže by mělo dávat x + 10 milionů korun. Ale to oni nedají, oni dají x + 2 miliony korun. Samozřejmě se bavíme obrazně, protože je jasné, že těch natažených dlaní je mnohem víc," říká Dušan Svoboda.
Ten už na podzim ještě před schválením nového loterijního zákona odhadoval ztrátu na minimálně 100 milionů jenom pro profesionální fotbalové kluby. Teď poté, co má v ruce výsledky propočtů, mluví o částce dva a půl krát vyšší.
"Nějaká menší část, ale opravdu menší část, zhruba 25 procent se podaří ve fotbale udržet, ale ten výpadek je velký. Za poslední roky to je nejzásadnější položka, která fotbal postihla. Nemůžeme se tvářit, že se nic nestane. Řada klubů si to možná ještě neuvědomuje, protože změna přišla v průběhu jarní sezóny a většina z nich má smlouvy udělané do konce sezóny. Myslím, že hlavní náraz bude v létě," odhaduje Dušan Svoboda.
Že se ale může fotbalovým klubům výrazně přitížit už teď, dokazují třeba čerstvé zprávy z fotbalového Slovácka, které už po novele loterijního zákona nemůže počítat s roční částkou 10 milonů korun od sázkové společnosti Synot Tip.