Sazka už stáhla i zadanou reklamu například v magazínech, které mají delší periodicitu. Jakou konkrétní částku společnost tímto krokem ušetří, není jasné. Podle Sazky jde o obchodní tajemství.
Z českých měst postupně mizí herny. Za poslední 3 roky z Brna zmizelo přes 96 procent výherních automatů. V Praze za poslední rok ubylo zhruba sto heren z původních 400. Alespoň to vyplývá ze statistik ministerstva financí. Provozovatelé černých heren ale třeba v Brně mají novou fintu, jak obejít vyhlášku a zákon. Hazard maskují jako soukromé kluby pod hlavičkou takzvaných svěřenských fondů. Tato právní forma jim zaručuje velkou míru anonymity.
Daně z hazardu by se měly od ledna zvýšit. Schválili to senátoři. Sazby vzrostou z nynějších 20 procent na 23 a 28 procent podle druhu her. Zvýší se také denní poplatek za hrací automat, a to z 55 na 80 korun. Díky novele loterijního zákona, kterou nyní dostane k podpisu prezident, chce stát vybrat dvě miliardy korun navíc - například na podporu sportu.
Vláda schválila vyšší zdanění hazardu. Koalice nakonec našla řešení i přes rozdílné názory stran. Vyšší má být i poplatek za hrací automat. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jde o provizorní řešení na dobu, než se podaří v Parlamentu schválit novou koncepční změnu.
Spor mezi TOP 09 a hnutím ANO kvůli loterijní novele nejspíš skončí nočním jednáním sněmovny. Opoziční straně vadí, že vládní koalice chce zákon o vyšším zdanění hazardu projednat dřív, než tři desítky opozičních předloh, které do dolní komory parlamentu dorazily před ním. Projednávání loterijní novely proto TOP 09 blokuje.
Hned tři pro vládu klíčové normy mají na programu říjnové schůze poslanci. Jde o státní rozpočet, elektronickou evidenci tržeb a loterijní zákon. Jejich projednání ale nebude snadné, ani jedna z nich se nelíbí pravicové opozici. Debata o nich tak bude podrobná a hodně dlouhá.
Ministerstvo financí zveřejní změny v daňových sazbách pro hazardní hry. V novém zákonu chce odlišit druhy her podle společenské škodlivosti. Zákon plánuje také zlegalizovat sázení po internetu zahraničním firmám nebo zavést centrální informační systém, který bude hazard víc kontrolovat.
Pořadatelé turnajů v pokeru musí mít licenci jako kasina. Potvrdil to Nejvyšší správní soud, který řešil stížnost Asociace českého pokeru proti loňskému verdiktu pardubického krajského soudu. Na pořádání turnajů v pokeru se totiž podle soudu vztahuje loterijní zákon.
V Chrastavě na Liberecku se místo zakázaných výherních automatů objevily v jednom baru takzvané kvízomaty. Před vlastní hrou na nich hráči musí zodpovědět vědomostní otázky. Provozovatelé si myslí, že na provoz kvízomatů nepotřebují od radnice povolení, chrastavský městský úřad ale tvrdí opak. Bar zatím kvízomaty nespustil a radnice hlídá, aby to neudělal.
Zlínské Tyflocentrum po více než 10 letech ukončilo činnost. Organizace, která jako jediná v kraji vzdělávala nevidomé v práci s počítači, loni přišla o hlavního sponzora. Ten na na základě loterijního zákona nově posílá peníze magistrátu.
Vyhrál 30 milionů korun, přesto je bez domova. Případ patrně nejznámějšího pražského bezdomovce Františka Václavka by dnes měl ukončit soud. Podle obžaloby vášnivého sázkaře měli o výhru připravit jeho známí. Ti teď bydlí v luxusní vile za Prahou, zatímco František Václavek živoří na ulici.
Do sněmovny míří novela loterijního zákona. Měla by umožnit zrušení těch heren, které sice dostaly licenci od ministerstva financí, ale jsou v místech, kde to zakazují vyhlášky jednotlivých obcí. Ústavní soud totiž rozhodl, že obce mají mít možnost regulovat na svém území hazardní hry. Toto stanovisko chce novela zapracovat do stávajícího loterijního zákona.
Ústavní soud včera zrušil přechodné ustanovení příslušného zákona, podle něhož se mohli provozovatelé videoloterijnách terminálů spolehnout na to, že povolení, vydané resortem financí, platí až do konce příštího roku. Zakladatel holdingu Synot Ivo Valenta se tedy rozhodl se obrátit na soudní dvůr Evropské unie. Informuje o tom server iDnes. Ministerstvo financí nález ÚS podrobuje detailní analýze.
Města a obce budou mít možnost ovlivnit, kolik bude na jejich území videoloterijních terminálů. Původně nesměly do jejich provozu zasahovat až do roku 2014. Ústavní soud ale vyhověl stížnosti Klatov a zrušil příslušnou pasáž novely loterijního zákona.
Ústavní soud by dnes mohl obcím otevřít cestu k účinnější regulaci hazardu. Vyhlásí, jak rozhodl o návrhu na zrušení části novely loterijního zákona. Ta umožňuje provozovat videoloterijní terminály povolené ministerstvem financí až do konce roku 2014 bez ohledu na to, jestli s tím souhlasí místní samospráva.
Peníze a český sport je spojení, které se v posledních letech skloňuje stále častěji. Jak jich do sportu dostat víc, se dnes se členy Českého olympijského výboru radili zástupci sportovních svazů olympijských i neolympijských sportů.
Boj ministerstva financí s Evropskou komisí o loterie a sázky končí. České ministerstvo musí ustoupit a otevřít sázkový trh i zahraničním společnostem. Dnes předkládá návrh zákona vládě.
Český sport se spojil se sázkovými kancelářemi a společně chtějí změnit loterijní zákon. Pokud bude dvacetiprocentní odvod z kursových sázek a číselných a okamžitých loterií snížen na 15 procent, pošle pětice sázkových kanceláří ‚ušetřených‘ pět procent Českému olympijskému výboru. Zástupci těchto organizací se na tom dohodli společně s ČSTV - memorandum o spolupráci má Radiožurnál exkluzivně k dispozici.
K zákonu o sázkových hrách se vláda bude vracet už posedmé, a to na konci června. Dnešní projednávání totiž znovu přerušila. Kabinet chce ještě prověřit, jestli návrh ladí s evropským právem.
Vláda dnes projedná návrh novely občanského soudního řádu. Jednou ze změn má být zpřísnění podmínek pro podání dovolání. Podle ministerstva spravedlnost se pak Nejvyšší soud bude zaobírat jen skutečně závažnými případy. Zákonodárci se také popáté vrátí k loterijnímu zákonu.
Firmy podnikající v hazardním průmyslu si možná budou muset zvykat na další změny. Ministři budou posuzovat návrh ministerstva financí, aby sázkařské firmy platily novou daň namísto současných odvodů a poplatků.
Sport přichází o peníze z hazardu a brání se. Vše souvisí se změnou tzv. loterijního zákona, který počítá jenom s tím, že se výnosy dělí jen mezi obce a stát. A sport tedy nemá své jisté.
Až o 250 milonů korun za rok mohou přijít české profesionální fotbalové kluby v důsledku novely loterijního zákona. S varovnou zprávou přišel místopředseda fotbalové asociace Dušan Svoboda, který jako šéf ligového shromáždění mluví za české profesionální kluby. Peníze, které dříve sázkové společnosti rozdělovaly sportovním oddílům, teď zjednodušeně řečeno dostanou stát a města a bude na nich, jak s nimi naloží.
Zákonodárci zkazili novelu loterijního zákona. Po celém Česku komplikuje život různým spolkům. Jejich členové se potýkají s tím, že podle zákona musejí při pořádání plesové tomboly zaplatit státu vysoké poplatky. Přitom právě výtěžek z tombol je přivýdělkem, který spolkům pomáhá udržet činnost.
Hráči mariášových turnajů se mohou od ledna dostat do hledáčku finančního úřadu. Přísnější výklad novely loterijního zákona totiž tuto tradiční hospodskou hru řadí mezi státem kontrolovaný hazard.
Asociace českého pokeru protestuje proti novele loterijního zákona, která od nového roku považuje poker za hazard, který by se měl provozovat jen v kasinech. Poker je pro ni sport, případně dovednostní hra. Proto dnes pořádala protestní turnaj s názvem Poker není zločin.
Nový loterijní zákon ovlivní desítky sportovních klubů a neziskových organizací v Česku. Dříve si firmy podnikající v hazardu mohly vybrat, komu část svého zisku věnují. Kvůli špatným zkušenostem, kdy vyváděly peníze do spřátelených organizací, nově putují peníze obcím a státu.
9:06
|Martin Drtina, Pavel Cyprich, Veronika Sedláčková|Zprávy z domova
Výtěžek z loterií půjde z jedné třetiny obcím a ze dvou třetin do státního rozpočtu. Shodl se na tom Senát, který svým rozhodnutím vzal hazardním společnostem možnost rozhodovat o určení třetiny jejich odvodů a obcím vrátil poplatky z každého hracího automatu. O návrhu bude znovu jednat a hlasovat Poslanecká sněmovna.