Dluhy hráčům Slavia zřejmě uhradí a licenci dostane. Co ale bude dál?
Fotbalisté Slavie sice pondělní duel 24. kola Gambrinus ligy se Slováckem vyhráli 2:0 a posílili tak svoje šance na udržení v nejvyšší soutěži, jestli v ní ale skutečně budou v příští sezóně hrát, to nikdo netuší.
Slavia dluží hráčům kolem deseti milionů korun a pokud je včas nezaplatí, tedy do dvou týdnů, hrozí, že nedostane profesionální licenci. Tím by slavný český klub spadl do třetí ligy. Navíc není jasné, kdo je vlastně majitelem Slavie.
Situace klubu je bezesporu vážná. Na druhou stranu je Slavia obrovsky sledovaná a možná slouží jako ‘ochranný deštník‘ ostatním klubům. Mnoho českých mužstev má totiž také problémy. Desetimilionový dluh vůči hráčům, který teď Slavii trápí a který musí splatit, aby licenci dostala, není až takový v porovnání s některými zákulisními zprávami, kolik se dluží jinde.
O situaci ve fotbalové Slavii mluvil na Rádiu Česko sportovní redaktor Radiožurnálu Jaroslav Plašil
To, že hráči nedostali dva měsíce výplatu, může zřejmě Slavia vyřešit. Je to problém, který ji trápí teď akutně, ale není to určitě největší problém. Větší hrozby jsou ty vzdálenější a tou nejvážnější je dluh vůči ENICu, který je stomilionový, a má splatnost v listopadu.
V souvislosti s tímto může nastat ještě jeden velký problém, pokud by bývalý vlastník Slavie ENIC žaloval Česko kvůli neochránění investic. ‘Akutních‘ deset milionů tedy Slavia nějakým způsobem zřejmě sežene a pravděpodobně licenci získá. Ať už v řádném termínu do konce dubna nebo po odvolání.
Pokud by Slavia profesionální licenci nedostala, sestoupí až do třetí ligy. Existují i další varianty, ale ty jsou hodně teoretické. Nejsou třeba žádné indicie, že by Slavii hrozilo konkurzní řízení a případný krach klubu.
Nejasný vlastník
Nejasná je situace kolem vlastníka Slavie. Současný ředitel klubu Miroslav Platil tvrdí, že pro něj je majitelem Antonín Franc. Mluví se ale také o kontroverzním podnikateli Petru Sisákovi nebo dalším podnikateli Tomáši Rosenovi, který by měl být jedním ze spoluvlastníků. Rosen je členem bývalého managementu a vedení Slavie, kterému fanoušci dávají za vinu dnešní situaci.
Je tedy těžké říct, jakým způsobem jsou vlastnická práva rozdělena, protože zákon neumožňuje, aby se lidé dozvěděli, kdo je vlastníkem Slavie. Otázkou, kterou si asi každý položí, je proč? Měla by to být otázka prestiže. Pokud se nemohu dozvědět, kdo je vlastníkem, tak zatím lze hledat logicky nějaké nekalosti.
Příčin současných problémů je určitě více, k tomu nejviditelnějšímu z poslední doby patří neúměrné utrácení, které následovalo po první a zatím poslední účasti Slavie v Lize mistrů v roce 2007.
Ve svém hospodaření poté vedení klubu počítalo, že bude hrát tento prestižní evropský klubový pohár i v další sezóně, což se ale nestalo. Slavia už se ovšem chovala, jako když do Ligy mistrů znovu postoupila a obrovsky utrácela. A tyto finanční prostředky jí určitě chybí.