České tenistky čekají v Mexiku neobvyklé podmínky. ‚Budeme to hodnotit spíš po turnaji,‘ říká Plíšková
Tenistkám začíná Turnaj mistryň, který poprvé v padesátileté historii akce hostí některá ze zemí Latinské Ameriky. Oproti stálému halovému prostředí z minulých ročníků čekají na hráčky nevyzpytatelné venkovní podmínky v nadmořské výšce na úrovni Sněžky. A turnaj v mexické Guadalajaře je výjimečný třeba i názvy jednotlivých skupin.
Starobylá, posvátná místa nahradila názvy jako bílá nebo červená. Ale jména skupin tenisového Turnaje mistryň nejsou jedinou odlišností.
„Já si ty skupiny ani nepamatuju a neumím je ani vyslovit,“ přiznává pro Radiožurnál, že je její paměť krátká na to, aby vyjmenovala skupiny, ve kterých tenistky na Turnaji mistryň hrají.
Už to není červená a bílá, už to nejsou ani jiné barvy jako v minulosti, ale starobylá města a posvátná místa.
„Určitě to bude mít plusy i minusy, budeme to hodnotit spíš po turnaji, ale je dobré poznat nějaké město, protože jinak bych se sem asi nedostala,“ doplnila Plíšková.
Obě české singlistky - Karolína Plíšková a Barbora Krejčíková - jsou ve skupině Teotihuacán se Španělkou Garbiňe Muguruzaovou a Estonkou Annet Kontaveitovou, zbylé čtyři hráčky v Chichén Itzá.
K soutěži deblistek patří jména Tenochtitlán a El Tajín, kde jsou i turnajové jedničky Kateřina Siniaková s Barborou Krejčíkovou.
„Mně se tu vždycky líbilo, lidé jsou tu příjemní a mám i docela ráda španělštinu. Hrála jsem tu juniorský Fed Cup, a to jsme hrály ve vyšší nadmořské výšce, než je tady,“ vybavuje si Krejčíková. Pro Plíškovou to bude v takových podmínkách poprvé.
Plíšková nicméně věří, že jí pomohou zkušenosti, které z Turnajů mistryň má. Ten letošní bude její pátý a zatím třikrát se dokázala probojovat přes skupinový systém do semifinále.
„Tím, že je formát trochu jiný, než na normálním turnaji, mi takové zkušenosti mohou pomoci se skupinou probojovat. Jsou tady hráčky, které mi nesedí a mají dobrý konec roku, ale já budu bojovat, abych se dostala ze skupiny, to je pro mě priorita,“ poukazuje aktuálně čtvrtá hráčka světového žebříčku.
Češkám budou ve skupině konkurovat Anett Kontaveitová z Estonska, hráčka s nejlepší formou, z těch, co se představily na halových turnajích v posledním měsíci, a Garbině Muguruzaová, jedna ze dvou španělských singlistek na turnaji, které mohou být pro zvýšení popularity tenisu v této části světa hodně důležité.
Dvě španělské singlistky jsou na Turnaji mistryň po jednadvaceti letech, a Muguruzaová cítí, že to může být dobrá příležitost motivovat mladé dívky nejenom doma, ale právě i v Latinské Americe, kde zatím ženský tenis není takovou prioritou.