Zemřel běžec Lee Evans. Legendární atlet se na olympiádě v roce 1968 postavil proti rasismu
Ve věku 74 let zemřel legendární americký atlet Lee Evans, dvojnásobný olympijský vítěz z Mexika 1968 a světový rekordman. Člen americké atletické Síně slávy utrpěl v minulém týdnu v Nigérii, kde působil jako trenér, mozkovou příhodu a podle médií byl od neděle v bezvědomí v nemocnici. Proslavil se i bojem proti rasové diskriminaci.
Jak připomněla ČTK, Evans na hrách v Mexiku triumfoval na čtvrtce a jako první člověk na této trati pokořil hranici 44 sekund. V čele historických tabulek se čas 43,86 sekundy udržel dvacet let, než jej překonal jiný Američan Harry „Butch“ Reynolds.
Na stejné olympiádě se Evans podílel i na triumfu štafety rovněž ve světovém rekordu, který vydržel v platnosti přes dvě desetiletí.
V běhu na 400 metrů se stal také pětkrát americkým šampionem. Vedle domácí atletické Síně slávy, kam byl uveden v roce 1983, byl Evans i členem národní olympijské Hall of Fame. Po skončení kariéry se věnoval tréninku sprinterů celkem ve dvaceti zemích světa.
Běh proti rasové diskriminaci
Evansův rekordní běh na olympiádě v roce 1968 měl i zásadní politický podtext. Americký běžec byl součástí týmu, který mimo jiné bojoval za zvýšení povědomí o rasové nerovnosti.
Se svými týmovými kolegy Tommiem Smithem a Johnem Carlosem stál za organizací Olympic Project for Human Rights (Olympijský projekt za lidská práva), která postupně přerostla do hnutí kritizující rasové předsudky, a to i ve vedení olympijských her.
Smith a Carlos na LOH v Mexiku obsadili v běhu na 200 metrů 1. a 3. místo. Na stupních vítězů stáli v černých ponožkách bez bot, aby poukázali na chudobu lidí černé pleti. Při národních hymnách stáli s gestem zdvyžené pěsti. To se nelíbilo vedení olympiády a kvůli porušení principu apolitické reprezentace byli oba běžci vyřazeni z amerického týmu.
Lee Evans se nejprve z důvodu projevu solidarity nechtěl běhu na 400 metrů účastnit, ale Smith s Carlosem ho přemluvili. Evans se nadechl k fantastickému výkonu, na jehož konci byl nový světový rekord - 43,86 sekundy.
On a další dva Američani Larry James s Ron Freeman stáli hrdě na stupni vítězů v černých baretech se zdviženou pěstí. „Mám pocit, jako bych vyhrál zlatou medaili za všechny lidi černé pleti v USA. Za všechny lidi černé pleti na světě," řekl po závodě Lee Evans.