FIFA pomáhá afghánským fotbalistkám opustit zemi, sportovkyně se bojí represí ze strany Tálibánu
Přes sto afghánských fotbalistů a fotbalistek bylo ve čtvrtek evakuováno z Afghánistánu do Kataru. Šlo o největší záchranný let mezi Kábulem a Dauhá od srpnového převratu v zemi. Sportovkyním v jejich složité situaci pomáhá Mezinárodní federace fotbalových asociací FIFA. Za poslední vlády Talibánu byla práva žen v Afghánistánu značně omezená, nyní se fotbalistky opět bojí represí.
Podle BBC FIFA s katarskou vládou na záchranné akci úzce spolupracovala. Organizace se od srpnového převratu, kde se v Afghánistánu dostalo k moci hnutí Tálibán, snaží aktivně pomáhat místním fotbalistům, fotbalistkám a jejich rodinám.
Díky čtvrteční akci se podařilo ze země dostat část sportovců, včetně 20 členů národního týmu. „Osmý let z Kábulu právě přistál v Dauhá. S 357 pasažéry šlo doposud o největší let. Na palubě je i 100 fotbalistů a fotbalistek společně s členy jejich rodin,“ uvedla ve čtvrtek Lolwah Al Khaterová z katarského ministerstva zahraničí.
Fotbalistky se skrývají
Pozice fotbalistek v Afghánistánu je problematická. Po obsazení Kábulu ozbrojenými jednotkami Tálibánu se řada z nich stále skrývá. Bývalá kapitánka reprezentace Afghánistánu Khalida Popalová dokonce v srpnu vzkázala hráčkám, aby spálily své dresy a smazaly ze sociálních sítích fotky, na kterých hrají fotbal.
„Vždy jsem vyzývala ženy, aby byly hrdé a stály si za svými právy. Nyní musím vzkázat, aby smazaly své sociální sítě, fotky a nepřitahovaly pozornost. Moc mě to bolí,“ řekla Popal pro BBC.
Novináři v Afghánistánu zažívají těžké časy. Čelí mediálním regulacím, věznění i aktům násilí
Číst článek
K pomoci afghánským fotbalistkám vyzvala zemí kromě FIFA i hráčská asociace FIFPRO. Organizace oslovily vlády řady ostatních zemí o poskytnutí azylu sportovkyním, ne vždy se ale podaří transport z Kábulu uskutečnit.
Zatímco mnoha členkám národního týmu se například již podařilo opustit zemi letecky, hráčky juniorského výběru kvůli problémům s pasy musely před měsícem uprchnout přes hranice sousedního Pákistánu.
Během poslední vlády Tálibánu mezi lety 1996 a 2001 byla práva žen značně omezena. Kromě zákazu vycházení bez mužského doprovodu, zákazu práce či povinného nošení burky měly ženy zakázáno sportovat. Ženský afghánský tým vznikl v roce 2007, od té doby odehrál množství mezinárodních zápasů a účastnil se například jihoasijského fotbalového šampionátu.