Vlhkost v novém depozitáři v Heleníně brání ve stěhování vzácných sbírek

Jihlavští muzejníci stále nepřestěhovali vzácné sbírky do nového depozitáře v Heleníně u Jihlavy. Může za to vlhkost, která se v opravené budově drží. Pracovníci Muzea Vysočiny jsou ale optimisté a věří, že do tří týdnů by největší přesun v jejich historii mohl začít.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Depozitář pro Muzeum Vysočiny v Jihlavě - Heleníně

Depozitář pro Muzeum Vysočiny v Jihlavě - Heleníně | Zdroj: ČTK

Ještě před měsícem vlhkost v depozitáři občas přesahovala devadesáti procentní hranici, poslední dny se drží mezi padesáti a šedesáti procenty. To znamená, že klesla na hodnoty, ve kterých je možné uchovat většinu vzácných sbírek, které jihlavské Muzeum Vysočiny vlastní.

Protože ale venku začíná mrznout a tím pádem startuje topná sezóna, nikdo netuší, jak se nově opravená budova bude v těchto podmínkách chovat. Proto muzejníci ještě čekají, zda se hodnoty vlhkosti nezačnou prudce měnit. Pokud by se ale udržely mezi zmíněnými padesáti a šedesáti procenty, nic nebrání stěhování sbírek.

Podle ředitele Muzea Vysočiny Karla Malého by stěhování mohlo začít do tří týdnů. Do té doby hrozí poškození vzácných předmětů. „U sbírek, které v sobě mají nějaké organické materiály, tak by mohlo dojít k tomu, že to začne plesnivět, hnít a rozpadat se. Kůže nebo polstrování na nábytku, určitě by to mohlo vadit i některým obrazům. Velmi citlivé na to jsou sbírky zoologické a entomologické,“ vysvětlil Malý.

S vlhkostí se na jaře potýkali také žďárští muzejníci v opraveném Moučkově domě. V současnosti už je ale historická budova zpřístupněna veřejnosti. K vidění je tam například expozice mapující historii Žďáru nad Sázavou i jeho okolí, typický prvorepublikový obchod nebo měšťanský salón.

Lucie Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme