Ve školce v Paskově je letos méně nemocných dětí. Díky speciálnímu nátěru
V mateřské škole v Paskově mají na stropě speciální nátěr. Pomocí fotokatalýzy umí čistit vzduch. Neobvyklý experiment, do kterého se škola zapojila v únoru, už má první výsledky. Ve třídě, kde speciální barvu použili, je méně nemocných dětí. Vyplývá to z průběžné statistiky. S nanonátěry tak mají v Paskově velké plány.
Ředitelka mateřské školy v Paskově Libuše Klimundová mě vede do třídy s nanonátěrem. Je těsně po obědě, děti spokojeně spí a téměř všechny postýlky jsou zaplněné.
„Každý měsíc počítáme průměry docházky. V únoru to bylo 13,2 z celkového počtu 26 dětí a v březnu už 17,4. Docházka se abnormálně zvedla, a to ještě bylo chřipkové období,“ popisuje.
„Nátěr redukuje organické látky, ať už jsou toxického nebo netoxického charakteru, některé anorganiky, třeba z výfukových plynů, a obecně snižuje úroveň virů a bakterií, takže je to pro děti velice prospěšné,“ vysvětluje vědec Jan Procházka z firmy, která nátěr prováděla.
„Účinné je světlo. Paradox je, že tento efekt není chemického ražení, ale je to, jako když zapnete plotýnku. Na nátěr posvítíte, on se aktivuje a cokoliv organického se ho dotkne, vzdušný kyslík spálí,“ dodává.
Výsledky experimentu bedlivě sledoval komunistický starosta Paskova Petr Baďura. Plánuje, že speciální barvou v Paskově natřou minimálně celou školku. Ještě si ale chtějí nechat její účinnost ověřit nezávislými odborníky zdravotního ústavu.
„Má to smysl pouze tam, kde se pohybují lidé v prostředí více napadnutém viry, takže uvažujeme o zdravotním středisku. Možná bychom nátěr použili i v některých restauračních zařízeních, protože umí nejenom zabíjet viry a bacily, ale také snižovat pachy,“ podotkl.
Nové metody na ničení bakterií zkoušejí například i v městské nemocnici Ostrava. Také tam chtějí pomocí nanotechnologií čistit vzduch, pokud ovšem seženou dost peněz.
Zvětšit mapu