V Táboře děti loví kapry vypuštěné do bazénu. Je to tradice, ale i stres pro ryby

Dvě stě dětí, dvacet kaprů a jeden bazén s chlorovanou vodou, tak včera vypadalo v Táboře Vánoční plavání. Během tradiční akce mají děti možnost vlastníma rukama chytit rybu vypuštěnou do plaveckého bazénu. Zábava je to trochu kontroverzní, kaprům totiž chlor nedělá zrovna dobře.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plavecký bazén

Plavecký bazén | Foto: Fotobanka stock.xchng

Chytání ryb je jedním z vrcholů táborské předvánoční akce. Organizátoři nejdříve vpustí kapry do bazénu, školáci pak na břehu čekají na signál, aby mohli naskákat do vody.

Prvního kapra včera zhruba po 25 vteřinách vytáhl malý lovec Matěj. Na otázku, zda si myslí, že je kaprům v chlorované vodě dobře, odpověděl bezprostředně: „Ne.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O táborské předvánoční akci s chytáním kapra natáčel redaktor Jan Kopřiva. Své postřehy pak připojila veterinářka Lucie Míková

O tom, že to tak skutečně je, mluvila pro Český rozhlas českobudějovická veterinární lékařka Lucie Míková. „Mně osobně to nepřipadá pro kapříka úplně vhodné. Když ho vypustíme do chlorované vody, tak si myslím, že pro něj je to taková jistá příprava na smrt, protože to určitě není zdravé pro celý jeho dýchací aparát,“ poznamenala.

Lepší by podle veterinářky bylo, kdyby se pro podobnou akci využilo hraček, třeba ryb nafukovacích. Pro kapry, kteří vyrostou v rybníce, a i po výlovu mají na sádkách relativně komfortní prostředí, totiž znamená prostředí bazénu stres.

Je možné, že se kondice ryb projevila i na samotném lovu. „Byli už trochu zblblí z toho,“ popsal malý lovec. Ten má i jasno o tom, co teď s jeho úlovkem bude. „Moje rodina ho sní,“ konstatoval Matěj.

„Je to o pohybu a o sportu“

Táborská místostarostka Lenka Horejsková (TOP 09) vnímá akci hlavně jako tradici. „Já ji mám ráda, protože tahle akce je o pohybu a o sportu a to je strašně příjemné,“ řekla Horejsková.

Námitku, že kaprům nedělá pobyt v chlorované vodě dobře, nevnímá jako zásadní. „Ti kapři se v té vodě skutečně sotva ohřejí, jsou tam poměrně krátce a voda se samozřejmě musí pravidelně čistit a musí se dodržovat všechny hygienické podmínky,“ uvedla místostarostka.

Kapr určený pro vánoční stůl se s chlorovanou vodou nesetkává jen při táborské akci, ale i v řadě domácností, kde ho lidé nechají plavat ve vaně a kde takto ošetřená voda teče z kohoutku.

Kapr | Foto: stock exchange

Těm, kteří chtějí kapra doma mít, veterinářka Míková doporučuje, aby mu vytvořili co možná nejpříznivější prostředí.

„Určitě by voda ve vaně měla být studená, odstátá déle než 12 hodin, ideálně 24 hodin, aby chlor skutečně vyprchal. A pokud je to možné, tak si myslím, že určitě by bylo vhodné tam pravidelně připouštět studenou vodu a udělat takovou cirkulaci,“ poradila Míková.

A co říká veterinářka na tradici dát kaprovi svobodu a o Štědrém dnu jej vypustit do řeky či rybníka?

„To pro něj také znamená jistou smrt, protože kapr vlastně zimuje úplně na dně rybníka. Myslím si, že vypouštět kapry do rybníka je sice radost pro děti, když vidí, že kapřík má svobodu, ale má ji skutečně velmi krátkou dobu,“ dodala Míková.

Vánoční kapr | Foto: Michal Jindra

Jan Kopřiva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme